آرتریت روماتوئید مفاصل انگشتان پا

آرتریت روماتوئید مفاصل انگشتان پا

بدشکلی قسمت قدامی کف پا  یکی از علل شایع درد و ناتوانی در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید می باشد، اما به علت مشکلات واضح تری که در سایر مفاصل اندام تحتانی در این بیماران وجود دارد . این شکل ممکن است نادیده گرفته شود .در این مقاله قصد داریم به مطالبی نظیر ذیل بپردازیم .

 • ورم مفاصل انگشتان دست
 • ورم انگشت شست پا
 • درمان آرتریت انگشتان دست
 • التهاب مفصل انگشت پا
 • درد انگشتان پا از چیست
 • درد انگشت کوچک پا
 • ورم انگشتان پا
 • سرطان انگشت پا
آرتریت روماتوئید مفاصل انگشتان پا

آرتریت روماتوئید مفاصل انگشتان پا

در این بیماری به طور مشخص مفاصل متاتارسوفالنژیال بیشتر درگیر می شوند . تخریب غضروف مفصلی، نیمه دررفتگی این مفاصل به سمت پشت و خمیده شدن انگشتان پا در این بیماری دیده می وشد . سپس، پینه های پوستی دردناک در کف پا روی ناحیه ی سربرجسته استخوان های متاتارس و پشت انگشتان پا که در وضعیت فلکشن قرار گرفته اند، در اثر فشار کفش تشکیل می گردند .

در مراحل اولیه بیماری در عکس رادیوگرافی تنها کاهش فضای مفصلی و خوردگی لبه های سطوح دیده می شود . در مراحل بعدی، نیمه دررفتگی یا دررفتگی مفاصل متاتارسوفالنزیال همراه با تخریب کامل استخوان روی می دهد .

علت بیماری آرتریت روماتوئید مفاصل انگشتان پا

علت واقعی بیماری آرتریت روماتوئید مشخص نیست اما از نظر علمی عبارتست از: فاکتورهای ژنتیکی و فاکتورهای محیطی در ایجاد این بیماری دخالت دارد .

فاکتورهای ژنتیکی به تنهایی ایجاد کننده بیماری آرتریت روماتوئید نیستند و در کنار فاکتورهای محیطی می توانند در علت این بیماری موثر باشند .

مهمترین فاکتورهای محیطی شناخته شده در ایجاد این بیماری:

 • سیگار: هم باعث افزایش احتمال ابتلا می شود و هم در افراد مبتلا باعث تشدید بیماری می شود .
 • عفونت های دهان و دندان و لثه: شیوع این بیماری آرتریت روماتوئید در افرادی که به این عفونت ها مبتلا می شوند تقریبا سه برابر بیشتر از افرادی است که دندان های سالم دارند .
 • عفونت های روده ای: ممکن است در ایجاد بیماری آرتیت روماتوئید نقش داشته باشند اما این عامل عفونی تا به الان شناخته نشده است .

دکتر بهنام نصیری متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۸۸۷۸۸۶۷۱ – ۰۲۱۷۷۸۲۵۵۵۶ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان آرتریت روماتوئید مفاصل انگشتان پا

بدشکلی خفیف پا را می توان با استفاده از کفی قالب پا و کفش های با پنجه پهن و رویه ی نرم می توان درمان نمود . در موارد پیشرفته با بدشکلی دردناک و ثابت پا، اصلاح ساختار قدام کف پا معقول است و باید به طور طبیعی قبل از عمل جراحی روی مفاصل ناحیه خلف پا و زانو انجام شود تا از بروز عفونت و ایجاد زخم جلوگیری گردد . چندین روش جراحی برای اصلاح ساختار قسمت قدامی پا با برداشتن قسمت عمده ی بند پروگزیمال انگشت پا با برداشتن قسمت قاعده ی بند پر.گزیمال انگشت پا و صاف کردن سر استخوان متاتارس (آرتروپلاستی همراه با برش استخوان) وجود دارد . پس از ترمیم محل جراحی ممکن است استفاده از کفش های طبی و کفش جراحی برای راحتی بیمار حین راه رفتن لازم باشد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر به جراح ارتوپد خوب در تهران مراجعه نمایید .

برخی از خدمات دکتر بهنام نصیری :

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل مچ دست

آرتروسکوپی لگن

پاسخ

10 − 2 =

Call Now Button