علت کمر درد

علت کمر درد

کمردرد جزو اصلی ترین مواردی است که عمده افراد از درد آن رنج می برند . اما پیش از آن که از چگونگی بروز درد بتواند مورد بحث قرار گیرد ، باید توجه کنیم که درد در کدام ناحیه از واحد عملکردی فقرات می تواند بروز کند .

کمردرد زمانی بروز می کند که بافت های واحد عملکردی آزرده شده و سبب گردند که بیمار درد را تجربه کند . اکنون با علم به این که واحد عملکردی شامل چهقسمت هایی می باشد و چگونه عمل می کند، می توانیم راجع به این که در واحد عملکردی چه بافت هایی قادر به ایجاد درد هستند و این بافت ها چگونه آسیب می بینند ، به ادامه بحث می پردازیم .

در این بخش در مورد شرایط بروز درد، چگونگی تحریک یا استفاده ناصحیح بافت های خاصی که قادر به ایجاد درد می باشند در حرکات یا وضعیت های مختلف بررسی می گردد.

علت کمردردمحل بافت دردناک در واحد عملکردی

بافت های مختلف واحد عملکردی ، وقتی که آسیب ببینند قادر به ایجاد درد می باشند.

آیا دیسک درد دارد؟

دیسک کمر ، همواره به عنوان مقصر واقعی و اصلی ترین منشا کمردرد شناخته می شود. جالب اینجا است که دیسک نقش اصلی در بروز درد ندارد. علت این که دیسک اصلی ترین منشا درد نیست، آن است که دیسک، ذاتا یک بافت ژلاتینی با یک حاشیه حاوی فیبر های کلاژن می باشد . هیچ عصبی به عمق فیبرهای حلقوی یا هسته دیسک نفوذ نمی کند. هسته دیسک ، قطعا فاقد حس بوده و قادر به ایجاد درد مشخص نمی باشد. لایه خارجی فیبرهایی که دیسک را احاطه کرده اند، یا همان حلقوی ، توسط اعصاب تغذیه می گردد. زمانی که این فیبرهای خارجی پاره گردند، کشیده شوند یا آسیب ببینند، می توانند سبب درد شوند. یعنی تنها قسمتی از دیسک که می تواند موجب درد گردد، لایه خارجی فیبرهای حلقوی می باشد.

دکتر بهنام نصیری متخصص ارتوپدی ، جراح و متخصص بیماری های استخوانی و مفاصل ، آرتروسکوپی ، تعویض مفاصل ارتوپد خوب در تهران می باشد . تجربیات بسیاری را کسب کرده است و توانسته است بیماران زیادی را بهبود ببخشد اگر شما هم جز افرادی هستید که از بیماری های مفاصل رنج می برید می توانید به همراه دکتر نصیری جهت درمان آن اقدام نمائید . جهت تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های تماس 02177844569 – 02177825556-02188878411 – 02188788671 تماس حاصل نمائید .

بیشتر بخوانید
گودی کمر

رباط های حساس به درد

رباط های درازی که در جلوی ستون مهره ای می باشد، به خوبی عصب دهی شده و در صورت استفاده غلط، تحریک یا آسیب دیدگی به هر دلیلی، توسط این اعصاب ، درد را منتقل می کنند .

رباط های دراز جلویی و عقبی که از دیسک محافظت می نمایند نیز چون لایه خارجی دیسک را می رساند، چنین عمل می کنند . آن ها مشابه لایه ی خارجی فیبر های حلقوی هستند. رباط های دراز به عنوان منشا اکثر دردهای دیسک مورد توجه می باشند. رباط دراز طولی جلویی قدامی زمانی که تحریک گردد یا آسیب ببیند، محل درد می باشد.

هنگامی که در واحد عملکردی از جلو به عقب می رویم، رباط های طولی خلفی یکی دیگر از رباط های دراز فقرات نیز بیار حساس می باشند . آن ها توسط اعصاب زیادی عصب دهی می شوند. هر گونه آسیب فشار ، کشش یا پارگی این رباط ها می تواند موجب درد شدیدی بشود .

کلام آخر

هر فردی ممکن است به هر دلیلی دچار کمردرد شود . داشتن اطلاعات از نوع کمردرد و علت ایجاد آن می تواند به به برطرف شدن آن کمک زیادی نماید . برای مشاوره و آگاهی بیشتر می توانید با متخصص ارتوپد تماس حاصل نمایید .

مقالات مرتبط

drnasiri

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

نوزده + 11 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button