کشیدگی رباط صلیبی

کشیدگی رباط صلیبی

همه ما در معرض آسیب دیدگی و کشیدگی رباط صلیبی می باشیم. معمولا علت کشیدگی و یا پارگی رباط صلیبی، انجام حرکات سنگین و ناگهانی می باشد. ورزش های سنگین مثل فوتبال و تنیس و می توانند خطر ابتلا به کشیدگی رباط صلیبی را افزایش دهند. معمولا ورزشکاران بیشتر در معرض ابتلا به آسیب دیدگی رباط هستند. در حقیقت در زانو رباط های فیبری هستند که استخوان ها را به یکدیگر متصل می نمایند، که همین رباط ها باعث استحکام مفصل می شوند، هنگامی که این رباط ها در اثر کشیدگی آسیب می بینند احتمال پاره شدن آن ها وجود دارد.

 

 

کشیدگی رباط صلیبی

کشیدگی رباط صلیبی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معمولا شدت درد آسیب دیدگی بسته به میزان کشیدگی رباط صلیبی دارد. کشیدگی رباط صلیبی سه درجه دارد که عبارتند:
• درجه اول: در کشیدگی رباط درجه اول، رباط ها کشیده شده اما پاره نمی شوند. در این نوع کشیدگی رباط، خطر کشیدگی و آسیب مجدد رباط افزایش پیدا می کند.
• درجه دوم: در این نوع کشیدگی، رباط آسیب دیده و پارگی ناقص اتفاق می افتد. قسمتی از زانو متورم می شود و بیمار هنگام حرکت دادن زانو احساس درد شدیدی دارد.
• درجه سوم: در این نوع کشیدگی رباط صلیبی کاملا پاره شده و میزان آسیب دیدگی شدید است. ممکن است خونریزی زیر پوست اتفاق بیفتد که در این حالت مفصل توانایی تحمل وزن بدن را نخواهد داشت. معمولا درد ناشی از این نوع آسیب دیدگی کمتر از درجه اول و دوم است، چرا که در این نوع کشیدگی رباط، رباط صلیبی کاملا پاره شده و فرد درد کمتری را احساس خواهد کرد.

درمان کشیدگی رباط صلیبی

توصیه می شود ناحیه آسیب دیده را حرکت ندهید، و هیچگونه فشاری به آن وارد نکنید. در صورت نیاز از عصا استفاده کنید تا فشار وارد بر ناحیه آسیب دیده را بکاهید. در صورتی که از درد شدید رنج می برید می توانید از کمپرس یخ جهت کاهش درد و التهاب استفاده نمایید. کمپرس یخ را بصورت تناوبی به مدت 10 دقیقه روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. به هیچ وجه کمپرس یخ را مستقیم روی ناحیه درگیر شده قرار ندهید. همچنین می توانید برای کاهش تورم زانو، از یک بانداژ کشی استفاده نمایید. اگر درد پارگی رباط صلیبی شدید باشد می توانید از زانوبند جهت تثبیت زانو استفاده نمایید. شایان ذکر است که زانو بند به میزان بسیار کمی می تواند زانو را به حالت ثابت نگه دارد، در صورتی که آسیب دیدگی شدید باشد، باید زانو گچ گرفته شده و یا آتل بندی شود. دقت کنید که رباط کشیده شده، بسیار در معرض آسیب دیدگی مجدد قرار دارد. لذا توصیه می شود از وارد کردن هر گونه فشار بر ناحیه آسیب دیده خودداری نمایید. در صورتی که از درد شدید رنج می برید می توانید از داروهای مسکن استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید
آرتریت روماتوئید مفاصل انگشتان پا

برخی از خدمات دکتر بهنام نصیری

تعویض مفصل زانو

جراحی مفصل لگن

تعویض مفصل شانه

تعویض مفصل مچ دست

راه های ارتباطی دکتر بهنام نصیری

 02188878411 – 02188788671

02177844569 – 02177825556

info@drbehnamnasiri.com

پیج اینستاگرام

کانال تلگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

گروه مدیریت سایت دکتر بهنام نصیری

drnasiri

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

یک × 5 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button