خانه » التهاب مفصل

التهاب مفصل

التهاب مفصل
آنچه می خوانید...

التهاب مفصل

یکی از بیماری های رایج در بین انسان ها، التهاب مفصل ( Arthritis ) یا ورم مفصل می باشد. التهاب مفصل از چندین بیماری تشکیل شده است که سبب درد و خشکی در اطراف مفاصل می شود. استئوآرتریت، التهاب مفصلی روماتوئید و نقرس از رایج ترین شکل التهاب مفصلی می باشد. در این مقاله قصد داریم تا در خصوص مطالب ذیل بپردازیم.

 • التهاب مفصل لگن
 • التهاب مفصل زانو
 • نام بیماری درد و ورم مفاصل چیست
 • نام بیماری درد تورم مفصل ها چیست
 • ورم مفاصل انگشتان دست
 • التهاب مفاصل در کودکان
 • نام بیماری درد و تورم مفصل ها
 • آیا درمان التهاب مفاصل در طب سنتی امکان پذیر است؟
التهاب مفصل
التهاب مفصل

مفصل چیست؟

به محل قرارگیری استخوان ها در کنار یکدیگر مفصل می گویند. مهم ترین کارکرد مفاصل امکان حرکت هست. مفاصل موجب می شود تا استخوان ها بتوانند در کنار هم حرکت کنند و این حرکت موجب تغییر شکل اسکلت و بدنبال آن تغییر شکل کل بدن می شود و این تغییر شکل هست به انسان اجازه می دهد تا بتواند بر روی محیط پیرامون خود تاثیر بگذارد و یا موقعیت خود را در مکان جابجا کند.

مفصل قسمتی از سیستم حرکتی بدن انسان است که فعالیت زیادی دارد و به علت همین فعالیت زیاد هست که بیش از قسمت های دیگر این سیستم دچار اختلال در عملکرد می شود. بیشترین بیماری های سیستم حرکتی بدن در مفاصل هست. غضروف بر روی قسمتی از استخوان ها که بر روی هم حرکت می کنند قرار دارد و این لایه غضروفی سبب می شود تا حرکت استخوان ها به راحتی صورت گیرد. استخوان دو سر مفصل در داخل کیسه مفصل قرار دارد و کیسه مفصلی را فضای مفصلی می نامند این فضا شامل مایع مفصلی است که این مایع لزج است. مایع مفصلی توسط لایه سینوویال ترشح می شود.

ورم مفصل نشانه چیست؟

بیماری التهاب مفاصل از دیگر علل ورم مفصل است. اگر مفصلی بیش از شش هفته متورم و گاهی دردناک باشد احتمالا دچار این بیماری شده اید. اگر مفصلی متورم نیست اما قرمزی و یا داغی دارد نیز دچار التهاب شده است.

وقتی مفصلی آسیب فیزیکی ببیند، به این نکات توجه کنید:

اگر ظرف بیست و چهار ساعت درد شروع به کاهش کرد و احساس می کنید که می توانید مفصل را به کار بگیرید بهبود در راه است. در این فاصله برای کاهش تورم آن کارهای را می توانید بکنید:

 • مفصل را خنک کنید

اولین چیزی که با ورم مفصل مقابله می کند یخ هست. مقداری یخ را در حوله ای پیچیده و تا مدت زمان  15 تا 20 دقیقه و سه بار در روز روی مفصل متورم بگذارید.

 • مفصل را بی حرکت کنید

بی حرکت کردن بدون اطلاع پزشک نباید بیش از یکی دو روز طول بکشد چون ثابت کردن طولانی مفصل به خشک شدن شدید آن منجر می گردد.

علل آسیب التهاب مفصل

التهاب مفصل یا آرتریت سبب آسیب به مفصل می شود.

 • بیماری اتوایمیون (سیستم دفاعی بدن برعکس عمل می کند و به جای حمله به عوامل بیرونی سبب تهاجم به بافت های بدن شود.)
 • روماتیسم ها
 • شکسته شدن استخوان مفصل
 • تخریب شدن غضروف مفصل

علائم التهاب مفصل

نشانه های التهاب مفصل با توجه به نوع آن متفاوت است. علائم عمومی که در اکثر آرتریت ها دیده می شود همچون: درد، تورم، خشکی و محدودیت حرکتی در مفصل است. و در برخی از انواع التهاب مفصل علائمی نظیر افزایش مایع مفصلی، درد موضعی بر روی مفصل در هنگام حرکت، گرمی، قرمزی، ورم مفصل و تغییر شکل رخ می دهد. در بعضی از موارد علائم سیستمیک مشاهده می شود و در برخی دیگر شیوع بیماری به سیستم های دیگر بدن همچون پوست، چشم و دستگاه گوارش وجود دارد.

یکی از بیماری های رایج در بین انسان ها، التهاب مفصل ( Arthritis ) یا ورم مفصل می باشد. جراح ارتوپد خوب در تهران دکتر بهنام نصیری با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02188788671 – 02177825556 تماس بگیرید یا به آدرس کانال اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان التهاب مفصل

 • درمان دارویی

یک سری داورها در ابتدا برای بیمار تجویز می شود این نوع دارو ها سرعت بهبودی را بالا تر می برد دارو های همچون سالیسیلات ها و داروهای ضد التهاب می باشد. سری دوم دارو ها روند بهبودی بیمار از هفته ها و تا شش ماه می باشد. که این نوع داروها سبب بهبود علائم بالینی و علائم آزمایشگاهی و رادیولوژیک و کاهش تخریب و آسیب به مفصل می شود.

 • تزریق داخل مفصلی

تزریق هیالورونیک اسید و گلوکزامین سولفات را در داخل مفصل تزریق می کنند.

 • لیزر تراپی

یکی از راه های درمان بیماری التهاب مفصل لیزرتراپی می باشد. معمولا در مفاصل کوچک از لیزرهای با توان کمتر و در مفاصل بزرگ تر لیزر ها با توان بیشتر استفاده می شود. یک راه حل مناسب برای پیشگیری از بد فرمی و ساییدگی و آسیب مفاصل بهتر است از لیزر برای درمان استفاده شود.

 • جراحی

هنگامی که درمان از راه های اولیه صورت نگرفت، عملکرد مفصل کاهش یافت و درد مفصلی بیشتر شد، می توان جراحی همچون سینووکتومی، آرترولاستی و تعوض مفصل را انجام داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جراح ارتوپد خوب در تهران به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط با این مقاله:

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل شانه

آسیب دیدگی مفصل لگن

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *