خانه » لگن » مزایای تعویض مفصل لگن

مزایای تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن
آنچه می خوانید...

مزایای تعویض مفصل لگن

ساختمان یک مفصل مصنوعی ران برای خیلی از انسان ها که درد مفصل لگن دارند ، مانند یک زندگی دوباره عمل می کند . به طوری که یک مفصل مصنوعی درد هایی که مدت ها دامن گیر بیمار شده است را از بین می برد . البته این موضوع به نوع مفصل مصنوعی به کار رفته و تجربه جراح ارتوپد باز می گردد تا نتیجه موفقیت آمیزی دریافت شود . ساختمان یک مفصل مصنوعی باید طوری باشد که به بیمار اجازه دهد تا ران خودش را با بیشترین دامنه حرکتی جابه جا کند و بین قسمت های متحرکت آن باید کمترین اصطحکاک وجود داشته باشد و در بدن انسان بتواند به مدت طولانی بدون نقص کار کند .داشتن تمام این موارد لازمه به کار بردن به روزترین تکنولوژی در طراحی و ساخت مواد تشکیل دهنده مفصل لگن است .

تعویض مفصل لگنساختمان یک مفصل لگن مصنوعی

یک مفصل مصنوعی ران یک ساختمان یکپارچه نیست بلکه از چند قسمت مجزا تشکیل شده که در کنار هم قرار می گیرند و یک مفصل متحرک را شکل می دهند که به جای مفصل طبیعی قرار می گیرد و باید مشابه عملکرد آن باشد . البته تفاوت هایی با آن دارد به طوری که مفصل طبیعی ران دو قسمت اصلی دارد ، یکی سر استخوان ران و حفره استابولوم .

در بالای استخوان ران تو رفتگی هایی موجود است که بالاترین قسمت استخوان ، سر استخوان نامیده می شود و به شکل یک کره می باشد . در قسمتی از لگن یک حفره قرار دارد که به آن استابولوم می گویند . در هر انسان دو حفره استابولوم قرار دارد که سر استخوان ران در داخل آن قرار می گیرد . این دو استخوان توسط رباط یا لیگامان نگه داشته می شوند .

مفصل مصنوعی ران نیز به شکل طبیعی خود طراحی شده است تا عملکرد مشابه آن را انجام دهد .

چگونگی تعویض مفصل لگن

در جراحی تعویض مفصل ران سر آسیب دیده استخوان ران برداشته و یک سر مصنوعی جایگزین می شود البته این سر مصنوعی از مشابه طبیعی خود کمی کوچک تر است و به این خاطر کوچکتر طراحی می شود که بتواند داخل حفره کاسه مصنوعی قرار گیرد . این کاسه بعد از تراشیده شدن داخل استابولوم داخل آن کار گذاشته می شود که اندازه حفره این کاسه مصنوعی کاملا اندازه سر مصنوعی استخوان است .

اجزای مفصل مصنوعی

برای جراحی مفصل ران یک سر مصنوعی به جای  سر استخوان قرار می گیرد . جنس این سر مصنوعی می تواند از جنس فلز یا سرامیک باشد . سرهای فلزی معمولا از آلیاژ کروم و کبالت درست می شوند و اندازه های مختلف دارند . این اندازه ها در 4 یا 5 سایز مختلف است . سر استخوان های سرامیکی از جنس اکسید آلومینیوم و یا اکسید زیرکنیوم است . سطح سرهای فلزی با هر جنسی که باشد به صورت صیقلی و صاف هستند . کاسه مصنوعی که در داخل استابولوم قرار می گیرد از یک پلاستیکی سخت و مقاوم که از جنس پلی اتیلن است ، ساخته می شود . مقاومت این کاسه در مقابل سایش بسیار زیاد است و باعث افزایش عمر مفصل مصنوعی می شود .

دکتر بهنام نصیری متخصص ارتوپدی ، جراح و متخصص بیماری های استخوانی و مفاصل ، آرتروسکوپی ، تعویض مفاصل ارتوپد خوب در تهران می باشد . تجربیات بسیاری را کسب کرده است و توانسته است بیماران زیادی را بهبود ببخشد اگر شما هم جز افرادی هستید که از بیماری های مفاصل رنج می برید می توانید به همراه دکتر نصیری جهت درمان آن اقدام نمائید . جهت تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های تماس 02177844569 – 02177825556-02188878411 – 02188788671 تماس حاصل نمائید .

کلام آخر

سطح دو قسمت سر و کاسه در عملکرد مفصل مصنوعی و ماندگاری آن بسیار اهمیت دارد و هر چقدر این دو سر صاف و صیقلی تر باشد و سخت و محکم تر عمل کند در مقابل سایشی که به مرور زمان بین آن ها ایجاد می شود کمتر است و در نتیجه عمر مفصل مصنوعی بیشتر می شود .

اشتراک گذاری مطلب:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + یک =