خانه » هزینه تعویض مفصل زانو

هزینه تعویض مفصل زانو

جراحی زانو
آنچه می خوانید...

 بزرگترین مفصل در بدن، متعلق به زانو است، درد زانو در میان مردم بسیار شایع است، به ویژه در افراد چاق یا در سنین بالاتر، به دلیل کهولت سن و ساییدگی کشکک زانو ایجاد می شود و می تواند یکی از علائم آرتروز زانو باشد.

آرتروز بیماری است که باعث التهاب مفصل و بافت زانو می شود، هم چنین وجود التهاب در مفصل زانو  مانع از عملکرد درست کاسه زانو شود.

در ادامه از بابت  هزینه ی عمل  تعویض مفصل زانو خیالتان راحت، عموماٌ عمل هایی از این دست به عواملی مانند توانمندی پوشش بیمه ایی شما ، میزان مخارج بیمارستان و متخصصی که عمل را انجام داده است، بستگی دارد.

جراحی زانو
جراحی زانو

 

آرتروپلاستی یا عمل تعویض مفصل زانو :

 تمامی متخصصان ارتوپدی در مورد عمل تعویض مفصل زانو متفق القول اند که این عمل برای آرتروز های پیشرفته به کار می رود و نتیجه بخش خواهد بود و اگر کسی دچار آرتروز های پیشرفته زانو  است و یا درد شدیدی در ناحیه زانو خود احساس می کند، نیاز به عمل تعویض مفصل دارد.

مفصل غضروفی است که اگر دچار آسیبی شود امکان ترمیم وجود ندارد، بنابراین جراح ارتوپد، تصمیم به تعوبض آن می گیرد.

البته که عمل جراحی تعویض مفصل، عمل موفقیت آمیزی است، اما  همیشه به عنوان آخرین راه پیشنهاد می شود ، معمولا بیماران آرتروزی به شکل خفیف تر را از طریق انجام فیزیوتراپی و دارو ، درمان می کنند .

متخصص ارتوپدی توصیه می کند، در عمل جراحی تعویض مفصل که دو مفصل درگیر است، به طور همزمان برای هر بیماری انجام نشود، چون احتمال بروز آسیب هایی وجود دارد.ش

در ویدئو زیر نحوه جراحی تعویض مفصل زانو به تصویر درآمده است.

 

شایع ترین آسیب های زانو

آسیب های عمده زنو متعلق یه ورزشکاران است که در حین ورزش، ساختمان های حرکتی دچار این عارضه می شوند، که باعث انجام عمل تعویض مفصل می گردد.

از بین رفتن مفصل زانو چه علائمی دارد؟

نشانه ها و علائم آرتروز زانو عبارت اند از :

 • درد ، شایع ترین علامت از بین رفتن مفصل زانو است.
 • سفت شدن و خشکی زانو
 • التهاب و تورم زانو
 • احساس سر و صدای مانند شکستن چیزی ، در هنگام خم کردن زانو
 • احساس پیچیدگی و قفل شدن زانو

 عمل تعویض مفصل زانو برای بیماران چه خاصیتی دارد؟

یکی از مهم ترین و اصلی ترین فواید آن کاهش درد زانو به شکل چشم گیری است که باعث افزایش توانایی و قدرت بدنی بیمار می شود و کمک می کند بیمار بعد از مدتی  فعالیت های روزانه خودش از قبیل: ورزش ، پیاده روی، دوچرخه سواری، کوه نوردی، شنا و … را انجام دهد.

برای آشنایی بیشتر با نحوه تعویض مفصل زانو می توانید ویدئو زیر را مشاهده نمایید.

 

ویژگی بهترین متخصص ارتوپد

یکی از اصلی ترین اقداماتی که تبحر متخصص اتوپدی را می طلبد تشخیص درست افراد کاندیدای عمل جراحی تعویض مفصل ، است. اینکه آیا راه درمان دیگری به جز عمل، برای این بیمار وجود ندارد و حتما باید عمل جراحی بشود یا نه ، نیاز دارد که متخصص ارتوپدی از تجربه و تبحر بالایی برخورددار باشد.

 چه اقدامات قبل از عمل تعویض مفصل زانو لازم است؟

قبل از انجام  تعویض مفصل با انجام آزمایشات و تصویربرداری های لازمه توسط پزشک جراح ارتوپدی، این اطمینان حاصل شود که در بدن بیمار عفونتی وجود ندارد ، یا اگر به شکل خفیفی هم وجود دارد، ابتدا عفونت رفع می گردد، سپس عمل انجام می شود.

 • استحمام و ازاله موهای زائد در محل عمل ، قبل از عمل ضروری است .
 • استفاده محلول ضدعفونی کننده در موضع عمل، البته در صورت تجویز وی مشورت با پزشک
 • اطلاع رسانی کردن در خصوص مصرف دارو یا سابقه ی بیماری به پزشک
 • اضطراب پبش از عمل را کنترل و کاهش دهید و این مهم با صحبت و مشاوره از پزشک صورت می گیرد.

چه مراقبت هایی بعد از عمل تعویض مفصل زانو لازم است؟

کسی که عمل تعویض مفصل انجام داده است، از روز پس از عمل می تواند با واکر یا با عصا راه برود و پس از گذشت دو هفته از عمل می تواند به راحتی بدون واکر و عصا قدم بردارد و به زندگی روزمره خود بر گردد.

عموماٌ میزان رضایتمندی افراد از چنین عمل هایی بالاست، البته این مهم در صورتی حاصل می شود که جراح ارتوپدی تان  از تبحر کافی برخوددار باشد و شما نیز بدون هیچ سابقه ی بیماری باشید، عمل موفقیت آمیز انجام می شود.

چند نکته مهم در تعویض مفصل زانو

بیمارانی که تحت عمل تعویض مفصل زانو قرار می گیرند لازم است نکاتی را رعایت کنند تا روند بهبود سریع تری را طی کنند.

 • برای استراحت و خوابیدن حتماٌ از تخت خواب استفاده کنند.
 • پس از عمل حتما باید روزانه به طور مرتب راه بروید .
 • برای راه رفتن باید از لوازم کمکی مثل عصا یا واکر ، کمک بگیرند.
 • تا چند هفته پس از عمل از خم کردن یا قیچی کردن مفصل زانو یا ران خودداری کنید.

این نکته ضروری است:  نکاتی که ذکر شد پس از عمل باید رعایت شود، اما برای هر بیماری بنا به شرایط متفاوت است، پس باید  مراقبت های لازمه را به طور دقیق تر از جراح خود مشورت بگیرد.

دوران نقاهت عمل تعویض مفصل زانو :

به طور خلاصه دوران نقاهت پس از عمل دو روز می باشد که این دوران در بیمارستان سپری خواهد شد. بیماران تحت نظر تیم پزشکی قرار خواهند گرفت و مراقبت های لازم که ذکر گردید، پس از بازگشت به منزل رعایت شود.

دکتر بهنام نصیری متخصص ارتوپدی ، جراح و متخصص بیماری های استخوانی و مفاصل ، آرتروسکوپی ، تعویض مفاصل ارتوپد خوب در تهران می باشد . تجربیات بسیاری را کسب کرده است و توانسته است بیماران زیادی را بهبود ببخشد اگر شما هم جز افرادی هستید که از بیماری های مفاصل رنج می برید می توانید به همراه دکتر نصیری جهت درمان آن اقدام نمائید . جهت تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های تماس 02177844569 – 02177825556-02188878411 – 02188788671 تماس حاصل نمائید .

 

 

 

هزینه تعویض مفصل زانو

برآورد هزینه های مربوطه به عمل جراحی تعویض مفصل زانو، بر عهده پزشک متخصص شماست ، چون به عوامل بسیاری، از جمله: میزان شهرت و تجربه پزشک ، بیمارستان محل انجام دادن عمل ، تجهیزات بیمارستان و  میزان کیفیت و مرغوبیت پروتز، کار گذاری شده در مفصل زانو مرتبط است .

نتیجه گیری:

همانطورکه در متن  بالا گفته شد، عمل تعویض مفصل زانو فقط در صورتی انجام می شود که پزشک تمامی مراحل درمانی اعم از: دارو درمانی ، فیزیو تراپی و … را  برای بیمار تجویز کرده و طی شده باشد.

عموماٌ افراد پس از انجام عمل تعویض مفصل زانوی خود راضی هستند و درصد بالایی از این عمل ها موفقیت آمیز بوده، گر چه جا دارد اضافه کنیم هر عملی که به نحو احسن انجام می شود و موفقیت آمیز می باشد، به عواملی از قبیل تبحر متخصص ارتوپد ، تیم پزشکی و دستیاران اتاق عمل، بیمارستان محل عمل، کیفیت پروتز کار شده در زانو و هزینه صرف شده در عمل جراحی ، بستگی دارد .

قبل از انجام چنین عمل هایی حتما از متخصصین با تجربه کمک بگیرید تشخیص درست عمل تعویض مفصل کار بسیاری سختی است هر پزشکی، توانایی تشخیص تعویض مفصل را ندارد.

و کلام آخر: قبل از انجام چنین عمل هایی ، به لطف نعمت تکنولوژی، آگاهی کافی در این خصوص داشته باشید تا به مشکل بر نخورید .

 

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *