خانه » پارگی تاندون شانه

پارگی تاندون شانه

پارگی تاندون شانه
آنچه می خوانید...

پارگی تاندون شانه

پارگی تاندون های شانه که به نوعی همان پارگی تاندون روتاتور کاف شانه بیشتر نام برده می شود . در واقع چهار عضله هستند که تاندون های آن ها عملکرد بسیار مهمی در شانه دارند و یکی از شایع ترین بیماری های شانه پارگی تاندون های شانه است . در این مقاله قصد داریم به مطالبی نظیر ذیل بپردازیم .

  • پارگی تاندون روتاتور کاف شانه
  • هزینه عمل تاندون شانه
  • پارگی تاندون مچ دست
  • درمان پارگی عضله بازو
  • رباط شانه
  • درمان پارگی تاندون شانه بدون جراحی
  • آیا درمان پارگی تاندون شانه در طب سنتی امکان پذیر است ؟
پارگی تاندون شانه
پارگی تاندون شانه

علل پارگی تاندون شانه

علل پارگی تاندون شانه بسته به سن و حادثه ای که این آسیب را به وجود می آورد، متفاوت است . یکی از علل پارگی تاندون های شانه در افرد جوان به علت آسیب های ورزشی، حادثه های رانندگی و سقوط از ارتفاع می باشد . معمولا در افراد جوان تاندون های روتور کاف بسیار قوی هستند بنابراین برای پاره شدن آن ها به یک حادثه با انرژی بالا نیاز است.

یکی دیگر از علل شایع پارگی تاندون شانه، به مرور زمان این تاندون ها دچار استهلاک می شوند . به هر حال روند کهولت سن روی تمام قسمت های بدن تاثیر می گذارد و از جمله روی تاندون های شانه که به آن روند های استهلاکی گفته می شود . تاندون دچار استهلاک می شود و آن مقاومت و کیفیت خود را از دست می دهد و گاهی اوقات در افراد با یک حادثه بسیار کوچک این عارضه رخ می دهد .

چون این تاندون به شدت ضعیف شده، به حدی که فرد متوجه پاره شدن تاندون خود نمی شود . بنابراین طیفی از افراد جوان ورزشکار و افرادی که به مرور زمان با انجام کارهای که انجام داده اند در واقع تاندون را مستهلک کرده اند و با پارگی تاندون مواجه شده اند متفاوت است .

علائم پارگی تاندون شانه

یکی از علائم اولیه این عارضه درد است و بعضی از افراد ممکن است مدت های طولانی درد را تحمل کنند واین درد سبب محدودیت حرکت شانه می شود همچنین موقع خواب مشکل دارند و نمی توانند بخوابند این ها علائمی هستند که  پزشک را متوجه می کند که تاندون بیمار دچار آسیب شده است .

مراقبت های بعد از جراحی تاندون شانه

یک دوره ای است که باید به تاندون فرصت بدهیم تا تاندون جوش بخورد .  تاندون یکی از عناصری است خونرسایی خیلی بالایی ندارد و جوش خوردن خیلی با تاخیر صورت می گیرد و حتی ممکن است چندین ماه طول بکشد .

در وهله اول در جراحی به کمک وسیله های که داریم سعی می شود تاندون را به استخوان فیکس کنیم و بعد از آن هم با شانه بند این را تا مدتی بی حرکت می کنیم تا اجازه دهیم تاندون جوش بخورد .

طول مدت زمان لازم برای جوش خوردن تاندون به استخوان خیلی طولانی است نمی توان شانه را خیلی بی حرکت کنیم و این ممکن است عارضه ای دیگری به نام خشکی شانه به وجود آورد بنابراین مجبور هستیم حرکات شانه را به صورت غیر فعال انجام دهیم تا دچار مشکل خشکی شانه نشویم .

دکتر بهنام نصیری جراح ارتوپد خوب در تهران با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02188788671 – 02177825556 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان پارگی تاندون شانه

یکی از سوالات بسیار افراد این است که با توجه اینکه شانه یکی مفصل پر تحرک است اگر تاندونی پاره شود این مفصل دوباره جوش می خورد ؟ آیا پارگی تاندون شانه درمان قطعی دارد و به حالت اولیه خود بر می گردد ؟

در گروه اول که افراد جوان هستند چون تاندون کیفیت خوبی دارد، نتیجه عمل به طبع خوب است . در گروه دوم علت اصلی پارگی تاندون کهولت سن، پوسیدگی و ساییدگی تاندون است . از یک تاندون ساییده مستهلک شده حتی بعد از ترمیم هم نمی شود انتظار داشت که به سال های قبل برگردد و آن ساییدگی هم از بین برود . واقعا تاندون ها به علت استهلاک پاره می شوند وقتی ترمیم می شود باید مراقبت شود چون ممکن است دوباره پاره شود . ولی در افراد جوان و ورزشکار بعد از بهبودی و تایید پزشک می توانند به ورزش خود ادامه دهند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر به جراح ارتوپد خوب در تهران مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط با این مقاله :

تعویض مفصل شانه

آرتروسکوپی شانه

آرتروز مفصل شانه

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *