خانه » آب آوردن زانو

آب آوردن زانو

آب آوردن زانو
آنچه می خوانید...

آب آوردن زانو

آب زانو عبارتست از جمع شدن مایعات در مفصل زانو. در حقیقت آب آوردن زانو که در علم پزشکی به آن افوزیون یا افیوژن زانو گفته می شود به معنی تجمع زیاد مایع در مفصل زانو می باشد. ترشح بیش از حد مایع در مفصل موجب تجمع آن می شود و به اصطلاح به این وضعیت آب آوردن زانو گفته می شود. وقتی زانو آب می آورد معمولا همراه با آن درد زانو هم وجود دارد، گرچه این وضعیت می تواند بدون درد هم باشد. تجمع آب زیاد در مفصل ممکن است باعث سختی خم شدن زانوی بیمار شود.

 

آب آوردن زانو
آب آوردن زانو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آب آوردن زانو به خودی خود یک بیماری محسوب نمی شود، بلکه زانو به دلایل زیادی ممکن است آب بیاورد.
معمولا تجمع آب در زانو باعث التهاب مفاصل و آرتروز می شود، درد و احساس خشکی زانو از علائم آن می باشد، که خشکی زانو صبح ها که فرد از خواب بیدار می شود بیشتر قابل احساس است. همچنین اشخاصی که مجبورند برای مدت زمانی طولانی پای خود را خم کنند (مثل حالت نشستن در دستشویی) بیشتر در معرض آب آوردن زانو می باشند. چرا که با خم کردن زانو فاصله میان استخوان و رباط بیشتر می شود، با کاهش اصطکاک میان این دو فضای کافی برای دَر رفتن و آسیب دیدن هر کدام ایجاد خواهد شد، طوری که با دَر رفتن هر کدام از آن ها هیچ آسیبی به دیگری وارد نخواهد شد. هنگامی که این عارضه اتفاق می افتد و مفصل ملتهب می شود، زانو آب می آورد.

دلایل آب آوردن زانو

شایع ترین دلیل آب آوردن زانو، اصابت ضربه روی زانوها می باشد که خواه ضربه ناشی از آسیب های ورزشی باشد، خواه ناشی از زمین خوردن و اتفاق های دیگر باشد. همچنین بیماری هایی مثل بیماری های روماتیسمی، آرتروز یا ساییدگی زانو نیز باعث آب آوردن زانو خواهند شد. البته عفونت ها، بیماری های متابولیک مانند نقرس کاذب و تومور ها نیز هم می توانند باعث آب آوردن زانو شوند.

تشخیص آب آوردن زانو

یک پزشک متخصص با نگاه کردن به زانو و لمس کشکک و قسمت بالای آن می تواند تجمع آب در زانو را تشخیص دهد. وقتی که تورم زانو به علت آب آوردن باشد، بالای کشکک متورم شده و با فشار روی آن، کشکک به سمت بالا و پایین تکان می خورد. جهت درمان آب زانو می توان آرتروسنتز (کشیدن آب زانو با سوزن) انجام داد. که بعد از کشیدن آن، جهت تشخیص علت ایجاد کننده، نمونه ای از آب زانو به آزمایشگاه فرستاده خواهد شد.

آب آوردن زانو
آب آوردن زانو

درمان آب آوردن زانو

درمان آب آوردن زانو با روش های بسیاری انجام می شود اما روش درمان بستگی به دلیل ورم زانو – میزان حاد بودن آن و سابقه ی پزشکی بیمار دارد و برای همه بیماران یکسان نمی باشد.

روش های تزریقی

آرام شدن درد : در برخی اوقات که ورم بسیار گسترش یافته است و یا درد و ناراحتی باعث شده باشد که بیمار دیگر تحملی نداشته باشد تخلیه ی مایعی که تجمع یافته است در زانو قادر می باشد که درد و فشار را آرام کند . کاسته شدن درد و ورم در بهتر شدن حرکت کردن مفصل زانو تاثیرات بسزایی می گذارد .

خارج شدن مایع عفونی : در مواقعی که عفونت خود را نشان دهد خارج شدن مایع جمع شده در آرام شدن درد – بهتر شدن حرکت مفصل ها و جلوگیری از صدمه به آن بسیار موثر می باشد .

تزریق دارو به مفصل زانو : تزریق و آسپیراسیون زانو در هنگامی که مفید باشد موجب می شود موقعیت و وضعیت مفصل بهتر شود .

اوزون تراپی : اوزون تراپی متدی است که تزریقی می باشد که از اوزون جهت تزریق به مفصل زانو استفاده می شود . استفاده کردن از اوزون جهت تزریق مسیر بهبودی ورم مفصل زانو را با سرعت زیادی طی می کند . از آنجایی که مولکول اوزون بسیار زیاد واکنش پذیر می باشد تزریق آن به کپسول مفصل موجب می شود فرایند ترمیم مفصل فیبروپلاستی تحریک شود .

دکتر بهنام نصیری متخصص ارتوپدی ، جراح و متخصص بیماری های استخوانی و مفاصل ، آرتروسکوپی ، تعویض مفاصل ارتوپد خوب در تهران می باشد . تجربیات بسیاری را کسب کرده است و توانسته است بیماران زیادی را بهبود ببخشد . دکتر بهنام نصیری تخصص و مهارت ویژه ای در درمان  آب آوردن زانو دارد  اگر شما هم جز افرادی هستید که دچار ورم زانو و آب آوردن زانو شده اید می توانید به همراه دکتر نصیری جهت درمان آن اقدام نمائید . جهت تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های تماس 02177844569 – 02177825556-02188878411 – 02188788671 تماس حاصل نمائید .

ماساژدرمانی

در حالی که مانعی وجود نداشته باشد ماساژ آرام زانو و اطراف آن موجب می شود که ورم زانو کمتر شود . در این روش پزشک فشار بسیار کوچک – حرکت چرخشی آرام به پوست روی زانو وارد می کند که این امر بدین منظور می باشد که بافت آن کشیده شود و ماساژ داده شود . این کار تا هنگامی که پوست نرم تر – گرم تر – و دارای انبساط بیشتری شود جریان پیدا می کند و بعد با متغیر شدن موقعیت دست از روی زانو بر روی مفصل ران یعنی قسمتی که غدد لنفاوی در آن وجود دارد ادامه دارد .

جراحی

امکان دارد جراحی هایی مانند آرتروسنتز – آرتروسکوپی و یا تعویض مفصل زانو جهت درمان دلیل فراهم کردن ورم زانو احتیاج باشد که انجام شود .

مراقبت های لازم جهت درمان و کنترل کردن ورم زانو به روش های ذیل می باشد

استراحت : از انجام دادن کارهای که احتیاج به تحمل کردن وزن دارند تا آنجایی که امکان دارد خودداری شود.

درمان با یخ و بالا بردن زانو : جهت کنترل درد و ورم هر دو یا چهار ساعت اندازه ای یخ برای 15 تا 20 دقیقه روی زانو قرار داده شود . در زمانی که این کار انجام می شود بهتر است زانو بالاتر از قلب قرار گیرد .

ورم زانو قادر می باشد به علت یک صدمه و یا آسیب یک بیماری مزمن به وجود آید . جهت مدیریت سلامت کامل خود و جلوگیری از رخ دادن صدمه توصیه های ذیل بسیار تاثیر گذار می باشد

تقویت کردن عضلات نواحی زانو : عضلاتی که در نواحی زانو وجود دارد و بسیار قوی هستند قادر هستند که فشار وارد شده به این مفصل را کاهش دهند .

ورزش کم صدمه : ورزش های ویژه ای  مانند ایروبیک در آب و شنا – فشار تحمل وزن دائمی را روی مفصل زانو وارد نمی کنند .

نگه داشتن وزن مناسب : وزن زیاد موجب می شود صدمات فرسایشی و در آخر ورم زانو به وجود آید .

برخی از خدمات دکتر بهنام نصیری

تعویض مفصل زانو

جراحی مفصل لگن

تعویض مفصل شانه

تعویض مفصل مچ دست

راه های ارتباطی دکتر بهنام نصیری

 02188878411 – 02188788671

02177844569 – 02177825556

info@drbehnamnasiri.com

پیج اینستاگرام

کانال تلگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

گروه مدیریت سایت دکتر بهنام نصیری

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *