خانه » شانه » آرتروز مفصل شانه

آرتروز مفصل شانه

آرتروز مفصل شانه
آنچه می خوانید...

آرتروز مفصل شانه

آرتروز یا ساییدگی مفصل شانه به دلیل فرسوده شدن غضروف مفصلی ایجاد می شود . مفصل شانه از سر استخوان بازو و حفره Glenoid که قسمتی از استخوان Scapula یا کتف می باشد تشکیل شده است . این مفصل، یک مفصل کروی است که مسئول حرکات شانه می باشد . در فرد سالم سر استخوان بازو و حفره Glenoid از یک غضروف نرم که اجازه حرکت مفصل در تمام جهات را می دهد تشکیل شده است . این غضروف به عنوان جذب کننده ی ضربه های وارده به شانه نیز عمل می کند . در زمان ایجاد آرتروز مفصلی قسمتی از غضروف که در اطراف حفره Glenoid قرار گرفته و به نام Labrum شناخته می شود در اثر تخریب و فرسایش لاغر شده و یا به طور کامل از بین می رود . در این مقاله قصد داریم به مطالبی نظیر ذیل بپردازیم .

  • ورزش برای آرتروز شانه
  • آرتروز شانه و گردن
  • علائم آرتروز شانه چیست
  • درمان آرتروز شانه و گردن
  • آرتروز شانه چپ
  • روماتیسم شانه
  • راه درمان غضروف شانه
  • آیا امکان درمان گیاهی آرتروز شانه وجود دارد؟
آرتروز مفصل شانه
آرتروز مفصل شانه

علاوه بر این، در اثر آرتروز ممکن است لایه غضروفی در ناحیه سر استخوان بازو فرسوده شود . ساییدگی غضروف ها و استخوان های دو طرف شانه می تواند سبب درد،  التهاب و سفتی مفصل شود . وقتی دو استخوان بدون غضروف بر روی هم می لغزند استئوفید یا خارهای استخوانی تشکیل می شود این خارهای استخوانی یک فرآیند طبیعی جهت جبران غضروف از دست رفته است . این خارهای استخوانی ممکن است بزرگتر شده و سطح مفصلی را به طور کامل بپوشاند .

علائم آرتروز مفصل شانه

یکی از نشانه های آرتروز یا ساییدگی مفصل شانه قفل کردن نا به هنگام در لحظه حرکت است و یا حتی ممکن است صدای مهیبی در لحظه حرکت مفصل شنیده شود . موقعی که آرتروز مفصل شانه بیشتر می شود ممکن است حرکات مفصل اعم از حرکات جزئی  وکلی از بین برود . در صورت بروز آرتروز در این ناحیه و به دلیل اتصال بازو به شانه می تواند موجب درد و عدم کارایی در این مفصل شود .

آناتومی مفصل شانه

اصولا شانه یک مفصلی است که بالاترین میزان حرکت و چرخش در مفاصل بدن انسان دارد و طبیعتا می تواند مفصلی باشد که در عین حال به دلیل کارآیی بالا، آسیب پذیری بیشتری هم داشته باشد . مفصل شانه مستقیما به اسکلت بدن متصل نیست و توسط یکسری از رباط های که از آن عضلات منشا می گیرند . همین طور استخوان کتف از پشت و استخوان ترقوه از جلو و استخوان بازو از کنار عملا این سه عنصر مفصل شانه انسان را تشکیل می دهند .

یکی از علل شایع درد شانه ، آرتروز مفصل می باشد . که طبیعتا در حرکات شانه محدودیت ایجاد می کند و بعضی از حرکات دردناک است و درمان های خاص خود را به همراه دارد .

آرتروز یا ساییدگی مفصل شانه به دلیل فرسوده شدن غضروف مفصلی ایجاد می شود . دکتر بهنام نصیری جراح ارتوپد خوب در تهران با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02188788671 – 02177825556 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

حرکات شانه

در معاینه حرکات مفصل شانه باید مشخص نمود چه میزان از این حرکت در مفصل گلنوهومرال و چه میزان به علت چرخش استخوان کتف انجام می شود . برای افتراق دقیق این دو حرکت می توان نیمه تحتانی استخوان کتف را با دست نگه داشت تا بتوان میزان حرکت استخوان کتف را مشخص نمود . در حالت طبیعی، تقریبا نیمی دیگر با چرخش استخوان کتف انجام می شود . بیماری های شانه عموما بیشتر باعث محدودیت حرکات مفصل گلنوهومرال می شوند تا محدودیت حرکت استخوان کتف . اگر مفصل گلنوهومرال به صورت طبیعی تا پس از جراحی جوش داده، ثابت شود، ابداکشن شانه تا زاویه 60 یا 80 درجه، تنها با چرخش و حرکت استخوان کتف امکان پذیر است .

جهت کسب اطلاعات بیشتر به جراح ارتوپد خوب در تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر بهنام نصیری :

آرتروز مفصل زانو

آرتروز گردن

آرتروسکوپی شانه

تعویض مفصل شانه

اشتراک گذاری مطلب:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 6 =