خانه » آرتروسکوپی شانه

آرتروسکوپی شانه

آرتروسکوپی شانه
آنچه می خوانید...

آرتروسکوپی شانه

مقدمه

مفصل شانه جزئی از انعطاف پذیرترین مفاصل بدن است. مفصل شانه به انسان اجازه حرکت و چرخش در موقعیت های بسیاری را می دهد و همین امر سبب می شود تا نسبت به دیگر مفاصل بدن آسیب بیشتری ببیند. در این مقاله قصد داریم تا شما عزیزان را با آرتروسکوپی شانه، آرتروسکوپی، هزینه جراحی آرتروسکوپی، مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی شانه و عمل آرتروسکوپی شانه آشنا کنیم.

آرتروسکوپی

آرتروسکوپی روشی است که جراحان ارتوپدی برای بررسی، تشخیص و برطرف کردن مشکلات در مفصل استفاده می کنند.

کلمه آرتروسکوپی از دو کلمه یونانی، آرترو (مفصل) و skopein (نگاه کنید) می آید.  در طی آرتروسکوپی شانه، جراح شما یک دوربین کوچک، به نام آرتروسکوپ، را به داخل مفصل شانه وارد می کند. این دوربین تصاویر را بر روی یک صفحه نمایش تلویزیونی نشان می دهد و جراح شما از این تصاویر برای هدایت ابزارهای کوچک جراحی استفاده می کند.

از آنجا که ابزار آرتروسکوپ و جراحی نازک است، جراح می تواند از برش های کوچک استفاده کند، نیاز به برش های بزرگتر نیست برش های استاندارد کوچک مورد نیاز هستند. این باعث درد کمتری برای بیماران می شود و زمان لازم برای بهبودی بیمار و بازگشت به فعالیت های مورد علاقه را کوتاه می کند.

آرتروسکوپی شانه

آرتروسکوپی شانه ای از دهه 1970 انجام شده است. تشخیص، درمان و بهبودی از طریق آرتروسکوپی شانه از جراحی ساده تر و سریع تر می باشد. ارتقاء به آرتروسکوپی شانه هر ساله به عنوان ابزار و تکنیک های جدید ایجاد می شود.

آرتروسکوپی شانه
آرتروسکوپی شانه

آناتومی شانه

شانه شما یک مفصل پیچیده است که قادر به حرکت بیشتر از هر اعضای دیگر در بدن شما است.  شانه از سه استخوان تشکیل شده است: استخوان بازو (استخوان شکم)، تیغه شانه (لگن) و گردن کلفت (کلوچه).

شانه یک مفصل توپ و سوکت است که سر استخوان بازو خود را به یک سوکت گرد در تیغه شانه وارد می کند.  این سوکت  glenoid نامیده می شود.  بافت لغزنده غضروف مفصلی سطح توپ و سوکت را پوشش می دهد. این یک سطح صاف و بدون اصطکاک را ایجاد می کند که به استخوان ها کمک می کند تا به آسانی در کنار هم قرار گیرند.

گلنوید توسط غضروف فیبری قوی نامیده می شود. Labaru یک واشر در اطراف سوکت ایجاد می کند، ثبات آن را به وجود می آورد و مفصل را با هم مخلوط می کند.

کپسول شانه مفصل توسط گروهی از بافتی که لیگامنت (ligaments) نامیده می شود احاطه شده است.  آنها یک کپسول را تشکیل می دهند که همگی مشترک هستند.  زیر سطح کپسول توسط غشای نازک به نام سینوویوم (synovium) قرار گرفته است.  این مایع سینوویال را تولید می کند که مفصل شانه را روان می کند.

روتاتور کاف چهار تاندون کپسول شانه را احاطه کرده و به استخوان شانه خود متصل می شوند.  این ماده تاندون ضخیم به نام کوتوله روتاتور نامیده می شود.  کاف پشت سر شکم را پوشش می دهد و آن را به تیغه شانه ای خود متصل می کند.

بورسا یک کیسه روان کننده (شبیه مایع) به نام بورسا بین عضلات مفصل شانه و استخوان در بالای شانه (آکرومیون) وجود دارد. بورسا به تاندون روده کاف کمک می کند وقتی که دست خود را حرکت می دهید، هموار می شود.

عمل آرتروسکوپی شانه

اگر یک وضعیت دردناک داشته باشید که به درمان غیر جراحی پاسخ نمی دهد، پزشک ممکن است آرتروسکوپی شانه ای را پیشنهاد کند.  درمان غیر جراحی شامل استراحت، فیزیوتراپی، و دارو یا تزریق است که می تواند التهاب را کاهش دهد. التهاب یکی از واکنش طبیعی بدن فرد به آسیب یا بیماری است.  در یک مفصل شانه ای آسیب دیده یا بیمار، التهاب باعث تورم، درد و سفتی می شود.

اکثر مشکلات شانه آسیب بیش از حد و سایش در سنین بالا هستند.  آرتروسکوپی شانه، ممکن است نشانه های دردناک بسیاری از مشکلات را که به تاندون ها، کراوات، غضروف مفصلی و دیگر بافت های نرم اطراف مفصل آسیب می رساند را از بین ببرد.

مفصل شانه جزئی از انعطاف پذیرترین مفاصل بدن است. مفصل شانه به انسان اجازه حرکت و چرخش در موقعیت های بسیاری را می دهد. تشخیص، درمان و بهبودی از طریق آرتروسکوپی شانه از جراحی ساده تر و سریع تر می باشد.  جراح ارتوپد خوب در تهران دکتر بهنام نصیری با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02188788671 – 02177825556 تماس بگیرید یا به آدرس کانال اینستاگرام مراجعه کنید .

اقدامات پیش از جراحی آرتروسکوپی شانه

جراح ارتوپد شما ممکن است از شما بخواهد که دکتر اولیه خود را ببینید تا مطمئن شوید که هیچ مشکلی در پزشکی وجود ندارد که قبل از عمل جراحی باید مورد توجه قرار گیرد.
اگر خطرات بهداشتی خاصی دارید، قبل از عمل جراحی، جراح ارتوپد خود را از هر دارو یا مکملی که مصرف می کنید مطلع کنید. ممکن است لازم باشد در بعضی از این موارد قبل از جراحی استفاده کنید.

اگر به طور کلی سالم هستید، احتمالا آرتروسکوپی شانه سرپایی انجام می شود. این بدان معناست که شما نیازی به اقامت در بیمارستان ندارید.  اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل های مربوط عمل جراحی مخصوصا خودداری از خوردن یا نوشیدن را رعایت کنید.

قبل از عمل آرتروسکوپی شانه اغلب بیهوشی و یا بی حسی موضعی انجام می شود که شانه و بازو را بی حس می کند.  این مواد بی حس کننده در پای گردن یا بالای شانه خود تزریق می شود.  این جایی است که اعصاب احساس شانه و بازو را کنترل می کنند. علاوه بر استفاده از آن مواد به عنوان یک بیهوشی در طول جراحی، بسیاری از جراحان پس از عمل جراحی یک آرامش بخش برای کنترل درد تجویز می کند.

اکثر روشهای آرتروسکوپی کمتر از یک ساعت طول می کشد، اما طول جراحی بستگی به میزان آسیب دیدگی شانه فرد دارد.

عوارض جانبی آرتروسکوپی شانه

اکثر بیماران عوارض ناشی از آرتروسکوپی شانه را تجربه نمی کنند.  با این حال همانند هر جراحی، برخی از خطرات وجود دارد. اینها معمولا جزئی و قابل درمان هستند. مشکلات احتمالی با آرتروسکوپی شامل عفونت، خونریزی بیش از حد، لخته شدن خون و آسیب به عروق خونی یا اعصاب می شود. جراح شما قبل از عمل شما درباره عوارض احتمالی شما صحبت خواهد کرد.

مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی شانه

ماندن یک تا دو ساعت در بیمارستان برای کنترل وضعیت ، کنترل درد و مراقبت های لازم ضروری است.
از آنجا که بیماران شرایط بهداشتی متنوعی دارند، زمان بهبود کامل برای همه متفاوت است. اگر چه بهبود وضعیت بعد از آرتروسکوپی اغلب سریعتر از بهبود از جراحی باز است ولی ممکن است هفته ها طول بکشد تا مفصل شانه فرد به طور کامل بهبود یابند.
حداقل یک هفته بعد از عمل درد و ناراحتی را انتظار داشته باشید. اگر عمل جراحی گسترده تر داشته باشید، ممکن است چند هفته طول بکشد تا درد شما کاهش یابد. کمپرس یخ به کاهش درد و تورم کمک می کند. در صورت نیاز، پزشک ممکن است داروهای ضد درد را تجویز کند. بسیاری از انواع داروهای ضد درد برای کمک به کنترل درد است از جمله مخدرها، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)  و داروهای بیحس کننده موضعی است.
اگرچه در آرتروسکوپی شانه همانند جراحی باز نیست ولی ممکن هست در روز اول پس از جراحی، استراحت و خوابیدن برخی افراد بر روی صندلی انجام گیرد. چند روز پس از جراحی، شما باید بتوانید باند بزرگ خود را با Band-Aids ساده جایگزین کنید.  می توانید استحمام کنید به شرطی که محل جراحی خیس نشود. به احتمال زیاد به حفاظت از شانه ها نیاز به استفاده از یک زنجیر یا ایموبیلر ویژه ای خواهید داشت. در این خصوص با پزشک جراح خود مشورت کنید.

هزینه جراحی آرتروسکوپی

هزینه جراحی آرتروسکوپی از جمله آرتروسکوپی زانو، آرتروسکوپی شانه و آرتروسکوپی لگن طبق تعرفه تعیین شده نظام پزشکی می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جراح ارتوپد خوب در تهران به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط با این مقاله:

آرتروسکوپی زانو

تعویض مفصل شانه

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *