خانه » آرتریت روماتوئید مفاصل انگشتان پا

آرتریت روماتوئید مفاصل انگشتان پا

آرتریت روماتوئید مفاصل انگشتان پا
آنچه می خوانید...

آرتریت روماتوئید مفاصل انگشتان پا

بدشکلی قسمت قدامی کف پا  یکی از علل شایع درد و ناتوانی در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید می باشد، اما به علت مشکلات واضح تری که در سایر مفاصل اندام تحتانی در این بیماران وجود دارد . این شکل ممکن است نادیده گرفته شود .در این مقاله قصد داریم به مطالبی نظیر ذیل بپردازیم .

 • ورم مفاصل انگشتان دست
 • ورم انگشت شست پا
 • درمان آرتریت انگشتان دست
 • التهاب مفصل انگشت پا
 • درد انگشتان پا از چیست
 • درد انگشت کوچک پا
 • ورم انگشتان پا
 • سرطان انگشت پا
آرتریت روماتوئید مفاصل انگشتان پا
آرتریت روماتوئید مفاصل انگشتان پا

در این بیماری به طور مشخص مفاصل متاتارسوفالنژیال بیشتر درگیر می شوند . تخریب غضروف مفصلی، نیمه دررفتگی این مفاصل به سمت پشت و خمیده شدن انگشتان پا در این بیماری دیده می وشد . سپس، پینه های پوستی دردناک در کف پا روی ناحیه ی سربرجسته استخوان های متاتارس و پشت انگشتان پا که در وضعیت فلکشن قرار گرفته اند، در اثر فشار کفش تشکیل می گردند .

در مراحل اولیه بیماری در عکس رادیوگرافی تنها کاهش فضای مفصلی و خوردگی لبه های سطوح دیده می شود . در مراحل بعدی، نیمه دررفتگی یا دررفتگی مفاصل متاتارسوفالنزیال همراه با تخریب کامل استخوان روی می دهد .

علت بیماری آرتریت روماتوئید مفاصل انگشتان پا

علت واقعی بیماری آرتریت روماتوئید مشخص نیست اما از نظر علمی عبارتست از: فاکتورهای ژنتیکی و فاکتورهای محیطی در ایجاد این بیماری دخالت دارد .

فاکتورهای ژنتیکی به تنهایی ایجاد کننده بیماری آرتریت روماتوئید نیستند و در کنار فاکتورهای محیطی می توانند در علت این بیماری موثر باشند .

مهمترین فاکتورهای محیطی شناخته شده در ایجاد این بیماری:

 • سیگار: هم باعث افزایش احتمال ابتلا می شود و هم در افراد مبتلا باعث تشدید بیماری می شود .
 • عفونت های دهان و دندان و لثه: شیوع این بیماری آرتریت روماتوئید در افرادی که به این عفونت ها مبتلا می شوند تقریبا سه برابر بیشتر از افرادی است که دندان های سالم دارند .
 • عفونت های روده ای: ممکن است در ایجاد بیماری آرتیت روماتوئید نقش داشته باشند اما این عامل عفونی تا به الان شناخته نشده است .

دکتر بهنام نصیری متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02188788671 – 02177825556 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان آرتریت روماتوئید مفاصل انگشتان پا

بدشکلی خفیف پا را می توان با استفاده از کفی قالب پا و کفش های با پنجه پهن و رویه ی نرم می توان درمان نمود . در موارد پیشرفته با بدشکلی دردناک و ثابت پا، اصلاح ساختار قدام کف پا معقول است و باید به طور طبیعی قبل از عمل جراحی روی مفاصل ناحیه خلف پا و زانو انجام شود تا از بروز عفونت و ایجاد زخم جلوگیری گردد . چندین روش جراحی برای اصلاح ساختار قسمت قدامی پا با برداشتن قسمت عمده ی بند پروگزیمال انگشت پا با برداشتن قسمت قاعده ی بند پر.گزیمال انگشت پا و صاف کردن سر استخوان متاتارس (آرتروپلاستی همراه با برش استخوان) وجود دارد . پس از ترمیم محل جراحی ممکن است استفاده از کفش های طبی و کفش جراحی برای راحتی بیمار حین راه رفتن لازم باشد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر به جراح ارتوپد خوب در تهران مراجعه نمایید .

برخی از خدمات دکتر بهنام نصیری :

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل مچ دست

آرتروسکوپی لگن

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

یک پاسخ

 1. سلام بنده انگشت وسط دست چپم در کشتی در رفت و پزشک ارتوپد معالجم گفت که شکستگی نیز داری ولی چون در رفتگی طبق عکس درمان شد و انگشتت همان موقع جا رفت نیازی به جراحی نیست و دستم را گچ گرفتم و بعد دیدم انگشتم بعد بهبودی حالت سابق را ندارد و ظاهر مفاصل کمی متفاوت شده و نمی توانم وسایل سنگین را با این دستم بلند کنم و باعث ایجاد درد می شود ولی می توانم انگشتم را خم و راسست کنم بنابراین به دکتر دست مراجعه کردم ایشان گفتند انگشتت بد جوش خورد و باید همان اول جراحی میشدی و الان نصف مفصل انگشتت از بین رفته و معلوم نیست این مفصل چند سال عمر کند و ممکنه دو یا ده سال دیگه مشکل ایجاد کند. ایشان گفت در صورت ایجاد مشکل یکم قسمت از مفصل مچ دستم را میگرند و به انگشتم پیوند می زنند و گفتند این یک جراحی خیلی بزرگی هست.
  به نظرتون شانس موفقیت این جراحی چقدر هست. ایا با پیوند انگشتم را مانند سابق می کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *