خانه » استئوآرتریت مچ دست

استئوآرتریت مچ دست

استئوآرتریت مچ دست
آنچه می خوانید...

استئوآرتریت مچ دست

اگر چه استئوآرتریت مچ دست نسبت به مفاصل زانو و هیپ شیوع کمتری دارد، اما بعنوان عارضه ی برخی آسیب ها و بیماری های مچ دست به خوبی شناخته شده است . در این مقاله قصد داریم به مطالبی نظیر ذیل بپردازیم .

  • ورزش برای آرتروز مچ دست
  • تق تق مچ دست
  • غضروف مچ دست
  • درد مچ دست
  • آیا درمان گیاهی آرتروز دست امکان پذیر است ؟
  • علت صدا دادن مچ دست
  • آرتروز آرنج دست
  • درمان آرتروز انگشت دست
استئوآرتریت مچ دست
استئوآرتریت مچ دست

علت استئوآرتریت مچ دست

اگر چه این بیماری ضرورتا به علت یک روند سایشی – فرسایشی ایجاد می شود اما استئوآرتریت هیچگاه در مفصل مچ دست طبیعی بروز نمی کند . روند سایشی – فرسایشی تقریبا همیشه به علت یک بیماری یا آسیبب قبلی سطوح مفصلی مچ دست تسریع شده  است .

شایع ترین عوامل مستعد کننده ی بروز استئوآرتریت در مچ دست عبارتنداز: شکستگی چند قطعه ای انتهای تحتانی رادیوس با درگیری سطح مفصلی، شکستگی استخوان اسکافویید که دچار جوش نخوردن یا نکروز آواسکولر (استئونکروز) قطعه دیستال شده است، دررفتگی استخوان لونیت، بیماری کین باخ در استخوان لونیت و آرتریت روماتویید طول کشیده مچ دست (تخریب کننده) .

آسیب شناسی استئوآرتریت مچ دست

تغییر عمده در این بیماری، دژنراسیون و فرسایش غضروف مفصلی است . این تغییرات در نهایت، تمامی مچ دست و مفصل رادیوکارپال را درگیر می کند .

یافته های بالینی استئوآرتریت مچ دست

ماهها یا سال ها پس از آن که یکی از وضعیت های مستعد کننده ی فوق روی داد، بیمار متوجه درد و خشکی فزاینده ی مچ دست می شود که با انجام فعالیت بدتر می شود . در معاینه بالینی، به علت وجود نامنظمی در استخوان ها کمی مفصل مچ ضخیم تر به نظر می رسد اما تورم مفصل قابل توجه نیست . دمای پوست طبیعی است . حرکات مچ دست به طور قابل توجهی محدود شده است و در انتهای محدوده ی حرکت اگر به مفصل نیرو وارد شود، توام با درد خواهد بود .

دکتر بهنام نصیری جراح ارتوپد خوب در تهران با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02188788671 – 02177825556 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان استئوآرتریت مچ دست

موارد خفیف را بهتر است بدون درمان رها نمود، به ویژه اگر بیمار می تواند از انجام کارهای سنگین با مچ دست اجتناب نماید . هنگامی که انجام درمان فعال ضروری به نظر می رسد، باید بین درمان محافظتی و جراحی انتخاب نمود . درمان های محافظتی تنها باعث کاهش علائم می شوند ولی بیماری را از بین نمی برند . با این حال آزمایش این درمان ها معمولا مفید است . یکی از مفیدترین روش ها، حمایت از مچ دست با استفاده از یک آتل برداشتنی از جنس پلاستیک و قالب دست می باشد .

هنگامی که بیماری باعث معلولیت شدید فرد شده است، گاهی انجام جراحی ضروری می باشد . تنها روش جراحی قابل اعتماد برای این بیماران، آرترودز کامل مفصل مچ دست با از بین بردن مفاصل رادیوکارپال و تمامی مفاصل بین استخوان های مچ دست است . مفصل رادیواولنار تحتانی و مثلث فیبرو غضروفی به حال خود رها می شوند، بنابراین چرخش ساعد حفظ می شود .

جهت کسب اطلاعات بیشتر به جراح ارتوپد خوب در تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر بهنام نصیری:

تعویض مفصل مچ دست

جراحی زانو

آرتروسکوپی زانو

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *