خانه » افزایش قوس کف پا

افزایش قوس کف پا

افزایش قوس کف پا
آنچه می خوانید...

افزایش قوس کف پا (pes cavus)

در این ناهنجاری که به نام “کف پای گود” نیز نامیده می شود، قوس طولی کف پا تشدید یافته است .

افزایش قوس کف پا
افزایش قوس کف پا

علت افزایش قوس کف پا

در بسیاری از موارد، این ناهنجاری زمینه ای مادرزادی دارد و گاهی به صورت خانوادگی دیده می شود . در سایر موارد، نوعی اختلال عصبی زمینه ای باعث عدم تعادل عضلات شده است . به عنوان مثال، این ناهنجاری غالبا با درجات خفیف دیس رافیسم ستون فقرات یا متعاقب ابتلا به فلج اطفال دیده می شود .

یافته های بالینی افزایش قوس کف پا

این ناهنجاری غالبا در دوران کودکی ظاهر می شود و ممکن است یک یا هر دو پا را گرفتار سازد . در برخی موارد، علائم بیمار قابل چشم پوشی است . علائم این بیماری به سه شکل ممکن است بروز نمایند:

  1. ایجاد پینه های پوستی دردناک روی پوست پوشاننده ی سر استخوان متاتارس
  2. وجود تندرنس روی انگشتان بعلت فشار کفش
  3. درد در ناحیه تارسال به علت استئوآرتریت مفاصل تارسال

در معاینه بالینی این ناهنجاری مشخص بوده، به راحتی شناسایی می شود . قوس طولی کف پا افزایش یافته، ناحیه جلوی کف پا ضخیم و از هم باز شده است؛ انگشتان پا چنگ شده است، سر استخوان های متاتارس در کف پا برجسته و مشخص می باشد . و جود پینه های پوستی روی ناحیه پوشاننده ی سر استخوان های متاتارس نشان می دهد این ناحیه تحت فشار بیش از حد می باشد . بیمار نمی تواند انگشتان پایش را صاف کند و یا آنها را به زمین فشار دهد تا مقداری از وزن بدن را تحمل کنند، پینه هایی همراه با تندرنس ممکن است در محلی که انگشتان با کفش تماس دارند، تشکیل گردند .

قسمت تحتانی ستون فقرات در این بیماران بایداز نظر وجود ناهنجاری های مادرزادی مانند اسپاینابیفیدا معاینه شود . (ممکن است یک فرورفتگی پوستی، یک کلاف مو یا پیگمانتاسیون علامت وجود آن باشد) . در موارد مشکوک به دیس رافیسم ستون فقرات باید رادیوگرافی ستون فقرات به عمل آید .

درمان افزایش قوس کف پا

بسیاری از موارد این بیماری به درمانی نیاز ندارند . علائم خفیف غالبا با درمان های منظم پاپزشکی و استفاده از یک لایه ی قابل ارتجاع زیر سر استخوان های متاتارس جهت پخش شدن نیروی وزن بدن بهبود می یابند . استفاده از کفش های جراحی که با توجه به شکل پای بیمار تغییر یافته اند، نیز می تواند مفید باشد . در مواردی که علائم شدید است، عمل جراحی ممکن است نیاز باشد . نوع عمل جراحی به علت بروز علائم اصلی بیمار بستگی دارد .

دکتر بهنام نصیری متخصص ارتوپد با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02188788671 – 02177825556 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

اعمال جراحی بر انگشتان

هنگامی که شکایت اصلی بیمار، فشار آمدن بر انگشتان یا سر استخوان است، غالبا با صاف کردن انگشتان پا می توان به سادگی علائم بیمار را بر طرف نمود .

اعمال جراحی بر بافت نرم کف پا

در موارد انتخاب شده می توان آرترودز انگشتان پا را با عل جراحی Steindler muscle-slide همراه نمود . در این عمل جراحی، بافت لیگامانی محکم کف پا از استخوان کالکانئوس جدا می شود تا با اعمال فشار قوی، با کاهش قوس کف پا، این بافت نرم به سمت جلو جابجا شود . پس از انجام جراحی، وضعیت اصلاح شده با گچ گرفتن پا به مدت دو ماه محافظت می گردد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر به جراح ارتوپد خوب در تهران مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط با این مقاله :

کف پای صاف

پای پرانتزی

گودی کمر

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *