خانه » انحراف زانو

انحراف زانو

پای پرانتزی
آنچه می خوانید...

انحراف زانو

آیا تا به حال به فرم پاهای خود دقت کرده اید؟

آیا می دانید چه اشخاصی دچار انحراف زانو هستند ؟

آیا می دانید دلیل انحراف زانو چیست ؟

ما در اینجا به این سوالات شما پاسخ می دهیم و راه های بر طرف کردن انحراف زانو را معرفی می کنیم.

زانوها بخش مهم حرکتی در افراد هستند که انحراف زانو علاوه بر ظاهر ناخوشایند برای شخص ، سیستم حرکتی را هم دچار مشکل می کند .

زانوی سالم

یک انسان سالم وقتی قوزک ها و یا ساق پاهایش به هم بچسبد باید زانو ها هم در حالت چسبده قرار گیرند. این حالت برای زانو ها نرمال و طبیعی است.

انحراف در زانو

بسیاری از افراد در ظاهر پاهای پرانتزی و یا ضربدری دارند که می تواند در روند حرکتی آن ها مشکل ایجاد کند.

تا 6 سالگی حالت پرانتزی و ضربدری برای کودکان می تواند طبیعی باشد و نگران کننده نیست و ممکن است کودکان از بدو تولد ، به خاطر فشاری که در رحم تحمل می کنند، پاهای به شکل پرانتزی داشته باشند . این عارضه بعد از 6 سالگی باید بر طرف گردد .

وقتی پاها ضربدری و یا پرانتزی می شود آناتومی پاها تغییر می کند. و زانوها به هم نزدیک و یا دور می شود.

پای پرانتزی
پای پرانتزی

دلایل ایجاد انحراف زانو

این انحراف ممکن است به دلایل مختلف ایجاد گردد . از جمله بیمای های مادرزادی که از بدو تولد شروع می شود و یا کمبود یک نوع ویتامین که برای جسم حیاتی بوده و به مقدار کم و یا اصلا توسط جسم شخص دریافت نشده است.

دلیل مشخص دیگر می تواند شکستکی زانو ها باشد که به صورت نامناسب جوش خورده است. همه این موارد می تواند از دلایل انحراف زنو باشد که توسط  به راحتی قابل برطرف هستند .

انواع انحراف زانو

  • زانو های پرانتزی

در این حالت زانوها از هم دور می شود .

  • زانو های ضربدری و یا اصطلاحا (x)

در این حالت زانو ها به هم نزدیک شده و قوزک پا از هم دور می شود و انحراف به سمت داخل اتفاق می افتد که عوارض زیادی به شخص وارد می کند که آرتروز زانو از جمله عوارض شایع این حالت ضربدری زانو ها است.

اصلاح پای پرانتزی با حراجی

در این روش که با نظر متخصص ارتوپد متخصص انجام می گیرد از راه های مناسب برای برطرف کردن انحراف زانو باشد و برای انجام عمل معمولا ابتدا از پایی که بیشتر دچار آسیب است شروع می شود و بعد از دوره شش ماهه پای دوم عمل می گردد.

در این عمل مراقبت های بعد از آن مهم است و باید تحت کنترل متخصص ارتوپد خود قرار گیرد.

دکتر بهنام نصیری متخصص ارتوپدی ، جراح و متخصص بیماری های استخوانی و مفاصل ، آرتروسکوپی ، تعویض مفاصل ارتوپد خوب در تهران می باشد . تجربیات بسیاری را کسب کرده است و توانسته است بیماران زیادی را بهبود ببخشد اگر شما هم جز افرادی هستید که دچار پارگی تاندون پا شده اید می توانید به همراه دکتر نصیری جهت درمان آن اقدام نمائید . جهت تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های تماس 02177844569 – 02177825556-02188878411 – 02188788671 تماس حاصل نمائید .

روند جراحی انحراف زانو

معمولا زیر زانو برش ایجاد می شود این برش به طول 5 تا 6 سانتی متر است. محل برش را از قبل با پین مشخص کرده و آنگاه اصلاح انحراف زانو شروع می شود .

بعد از برطرف کردن انحراف استخوان ، که باید به حالت نرمال قرار گیرد. از پیوند استخوان و پلاتین جهت فیکس کردن استفاده می شود.

نتیجه گیری

همان طور که بیان شد انحراف زانو می تواند در ظاهر شخص بسیار تاثیر گذار باشد. این مشکل در عصر امروز با جراحی های مختلفی که توسط بهترین جراح ارتوپد انجام می گیرد ، به خوبی انجام شود.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *