خانه » بدشکلی ها در استخوان

بدشکلی ها در استخوان

بد شکلی ها در استخوان
آنچه می خوانید...

بدشکلی ها در استخوان

بدشکلی های استخوان از چه ناشی می شود و در کجا های اندام انسان نمود پیدا می کند . این مسئله ایست که شاید خیلی از شما با آن روبرو باشید . با ما همراه باشید تا با بخشی دیگر از نافرمی های استخوان بدن انسان آشنا شوید .

هنگامی که یک استخوان در وضعیت آناتومیک طبیعی خود قرار نمی گیرند ، بد شکلی به وجود می آید .

عللی که برای بدشکلی های ایجاد شده در استخوان وجود دارد :

شکستگی

خمیدگی استخوان

رشد اپی فیزی نامتعادل

بد شکلی ها در استخوانشکستگی

شکستگی شایع ترین علت ایجاد بدشکلی در استخوان است . به جز در مواردی که شکستگی را جا می اندازند و قطعات شکستگی به درستی در جای خود قرار داده می شوند ، در موارد شکستگی ، بدشکلی روی می دهد .

مثال های این وضعیت عبارتند از : ژنووالگوم ( زانوی متقاطع ) که غالبا به علت شکستگی توأم با فشردگی کوندیل خارجی تیبیا روی می دهد . کوبیتوس والگوس به دنبال شکستگی های کوندیل خارجی استخوان بازو که جابجا شده اند ، بدشکلی چنگالی به علت شکستگی انتهای تحتانی رادیوس که جا انداخته نشده است .

آرتروز کاذب مادرزادی تیبیا ممکن است مانند یک شکستگی جوش نخورده ، به نظر برسد ، اما غالباً در هنگام تولد وجود دارد و ممکن است با نور فیبروماتوز همراه باشد .

خمیدگی استخوان نرم

تعداد زیادی اختلالات متفاوت ممکن است باعث نرم شدن استخوان شوند که احتمال خم شدن استخوان و ایجاد بدشکلی استخوانی را افزایش می دهد . این اختلالات به طور شایع چندین استخوان یا تمام استخوان بدن را درگیر می کنند . مثال هایی از این اختلالات عبارتند از : اختلالات متابولیک ، مانند راشی تیسم ، استئومالاسی ، اختلالات غدد درون ریز مانند استئودیستروفی پاراتیروئید ، سندرم کوشینگ ، اختلالات با علت نامعلوم مانند بیماری پاژه ( استئیت دفرمانس ) ، دیس پلازی فیبروی استخوان ، پوکی استخوان ایدیوپاتیک .

رشد نامتعادل استخوان

هر گونه اختلال در رشد غضروف اپی فیزی در کودکان ممکن است به رشد نامتادل استخوان و بد شکلی استخوان منجر گردد . به طور معمول  ، رشد غضروف اپی فیزی کاهش می یابد ، اما گاهی نیز تسزیع می گردد . تنها در صورتی که یک قسمت غضروف رشد ، بیشتر تحت تاثیر قرار گیرد ، یا اختلال رشد ، تنها یکی از دو استخوان ( مثلا در ران یا ساعد ) را درگیر سازد ، بد شکلی استخوانی روی می دهد .

شایه ترین علل اختلال رشد اپی فیزی عبارتند از :

  • شکستگی های توام با له شدگی صفحه رشد اپی فیزی
  • عفونت غضروف ، معمولا به علت استئومیلیت با عفونت مفصل مجاور
  • اِنندروما ( یک تومور خوش خیم ) مجار غضروف ، مانند بیماری اولیر ( انکندرماتوز متعدد )

در مواردی ناشایعی که رشد اپی فیزی تسریع می گردد ، علت معمول اختلال ، افزایش جریان خون به علت وجود یک کانون عفونت یا یک تومور عروقی ( مانند همانزیوم ) در کنار غضروف است .

دکتر بهنام نصیری متخصص ارتوپدی ، جراح و متخصص بیماری های استخوانی و مفاصل ، آرتروسکوپی ، تعویض مفاصل ارتوپد خوب در تهران می باشد . تجربیات بسیاری را کسب کرده است و توانسته است بیماران زیادی را بهبود ببخشد اگر شما هم جز افرادی هستید که از بیماری های مفاصل رنج می برید می توانید به همراه دکتر نصیری جهت درمان آن اقدام نمائید . جهت تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های تماس 02177844569 – 02177825556-02188878411 – 02188788671 تماس حاصل نمائید .

اگر درمورد عوامل مادرزادی این مشکل اطلاعی ندارید ، پیشنهاد می کنیم مقاله اختلالات مادرزادی و بدشکلی مفصلی را مطالعه فرمایید .

نتیجه گیری

هر بدشکلی اندام باید به عنوان یک مشکل جدا گانه در نظر گرفه شود . بسیاری از موارد بدشکلی اندام ها نیاز به درمان ندارند یا درمانی ندارند . در سایر موارد ممکن است بتوان بد شکلی ها را بهبود بشید و یا تصحیح کرد . در موارد مناسب ، ممکن است از یک یا چند روش درمانی استفاده شود . شما می توانید با مراجعه به متخصص ارتوپدی خوب ، در درجه اول بیماری مشکل مفصلی خود را بهتر بشناسید و از راهکار های مناسب آن آگاه شوید .

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *