خانه » تمرینات بعد از عمل آرتروسکوپی زانو

تمرینات بعد از عمل آرتروسکوپی زانو

تمرینات بعد از عمل آرتروسکوپی زانو
آنچه می خوانید...

آرتروسکوپی

آرتروسکوپی یکی از انواع درمان جراحی است که برای مشاهده درون مفصل بکار می رود . کلمه آرتروسکوپی از ترکیب Arthro به معنی مفصل و کلمه scopy به معنی دیدن تشکیل شده است . پزشک معالج از طریق آرتروسکوپ، درون مفصل را مشاهده نموده و پس از اینکه نوع آسیب و یا بیماری را شناسایی نمود در صورت نیاز می تواند در همان لحظه از طریق جراحی، مشکل را برطرف نماید .

تمرینات بعد از عمل آرتروسکوپی زانو
تمرینات بعد از عمل آرتروسکوپی زانو

نحوه انجام عمل آرتروسکوپی

آرتروسکوپ از یک لوله فلزی تو خالی نی مانند تشکیل شده است که در یک سمت این لوله فلزی دوربین فیلمبرداری بسیار دقیقی تعبیه شده است . پزشک جراح ارتوپد ابتدا یک شکاف در حد چند میلی متر در ناحیه جلویی مفصل زانو ایجاد نموده سپس لوله را از طریق این شکاف وارد فضای دورن مفصلی کرده و شروع به تصویر برداری می کند . تصاویری که از این طریق تهیه شده اند، بوسیله دوربین به مانیتوری با وضوح تصویر بالا انتقال داده می شوند؛ از این طریق پزشک کعالج می تواند فضای دورن مفصل را روی مانیتور مشاهده نماید . او می تواند بخش های مختلف درون مفصل زانو را از طریق دورین آرتروسکوپ ببیند و به تشخیص بیماری یا آسیب وارده بپردازد . در واقع این روش هم جهت تشخیص بیماری و هم جهت درمان برخی از بیماری ها کاربرد دارد .

گاهی اوقات برای بکارگیری سایر ابزارهای مورد نیاز برای جراحی، پزشک ناچار است که شکاف کوچک دیگری نیز در همان ناحیه ایجاد نماید تا از طریق این شکاف آن ابزارها را وارد فضای دورن مفصلی کند و از این طریق برخی از ضایعات دورن مفصلی را جراحی نماید . متخصص ارتوپد به کمک این ابزارها بافت های آسیب دیده و مضر درون مفصل زانو را جدا کرده و از مفصل خارج می کند . این روش درمانی برای موارد آسیب منیسک و لیگامان های درون مفصل زانو کاربرد دارد .

تمرینات بعد از عمل آرتروسکوپی زانو

 

                 ورزش های پس از آرتروسکوپی زانو به سه گروه ابتدایی، متوسط و پیشرفته تقسیم می گردد .

حرکت نرمشی ابتدایی پس از جراحی آتروسکوپی مفصل زانو

برای به دست آوردن نتیجه مطلوب پس از انجام آرتروسکوپی زانو، انجام نرمش های خاص زانو، توصیه می شود . این نرمش ها به صورت زورانه 2 – 3 مرتبه و هر بار 20 – 30 دقیقه در منزل قابل انجام هستند . چنانچه پس از انجام هر کدام از این نرمش ها در یا ورم زانو رخ دهد باید به طور موقت آن نرمش را متوقف نمود و جهت تسکین درد از استراحت، کمپرس سرد، بستن زانو توسط باند کشی و یا بالا نگه داشتن زانو استفاده نمود . این نرمش ها از سه مرحله ابتدایی، حد وسط و پیشرفته تشکیل شده اند . بدین منظور از نرمش های ابتدایی آغاز و به تدریج نرمش های متوسط و پیشرفته انجام می شوند .

حرکات نرمشی متوسط پس از جراحی آرتروسکوپی مفصل زانو

مهمترین نرمش های متوسط در زیر بیان شده اند . این نرمش ها را روزانه ده مرتبه انجام دهید .

 • حرکت نرمشی مستقیم کردن مفصل زانو
 • حرکت نرمشی بالا بردن ساق پا در حالت خوابیده به پشت
 • حرکت نرمشی چمباتمه ملایم با صندلی
 • حرکت کشیی عضلات جلوی ران در حالت ایستاده

حرکات نرمشی پیشرفته پس از آرتروسکوپی مفصل زانو

مهمترین نرمش های پیشرفته در زیر بیان شده اند . این نرمش ها را روزانه ده مرتبه انجام دهید .

 • حرکت نرمشی خم کردن زانو در حالت ایستاده
 • حرکت نرمشی قدم به سمت جلو و بالا
 • حرکت نرمشی قدم به سمت پهلو و بالا
 • حرکت نرمشی صاف کردن کامل زانو
 • حرکت کششی عضلان پشت ران در حالت خوابیده به پشت
 • حرکت کششی عضلات پشت ران در حالت خوابیده به پشت با کمک دیوار
 • حرکت نرمشی دوچرخه ثابت
 • پیاده روی پس از آرتروسکوپی زانو
 • دویدن

نتیجه گیری

یکی از اقدامات مهم و ضروری برای بهبودی پس از انجام آرتروسکوپی زانو انجام نرمش ها است . جهت تقویت عضلات حمایت کننده از مفصل، به ورزش کردن ادامه دهید و به توصیه های پزشک خود گوش فرادهید . به منظور مشورت با متخصص ارتوپد در خصوص این نرمش می توانید با شماره های  02188788671 – 02177825556  تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام دکتر بهنام نصیری مراجعه نمایید .

جهت کسب اطلاعات بیشتر به جراح ارتوپد خوب در تهران مراجعه نمایید .

برخی از خدمات دکتر بهنام نصیری :

عوارض تعویض مفصل لگن

آسیب دیدگی مفصل لگن

جراحی مفصل لگن

آرتروسکوپی لگن

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

2 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید، ببخشید دکتر بعد از چه مدت پس از آرتروسکوپی زانو می توانم پیاده روی را انجام بدم ؟ ممنون میشم جواب بدید .

  1. سلام
   با توجه به شرایط بیمار متفاوت است برای مشخص نمودن زمان دقیق می توانید با شماره 02188878411 تماسا حاصل فرمایید تا پس از بررسی و معاینات لازم مشخص شود . اما حدود سه ماه بعد پس از آرتروسکوپی زانو می توان پیاده روی کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *