خانه » تنگی کانال نخاعی کمر

تنگی کانال نخاعی کمر

تنگی کانال نخاعی
آنچه می خوانید...

تنگی کانال نخاعی کمر

آیا تا بحال دچار کمردرد شده اید ؟

آیا خمیدگی در ناحیه پشت دارید ؟

باید بدانید تمام این علائم می توان از مشکلاتی نشات گرفته باشد که نسبت به آن بی توجه بوده اید . در این بخش به توضیح بیشتر یکی از این دلایل می پردازیم تا با داشتن آگاهی به پیشگیری و درمان به موقع اقدام نمایید .

تنگی کانال نخاعیدلایل ایجاد تنگی کانال نخاعی

آرتروز و تنگی کانال نخاعی کمر، در اکثر موارد به دلیل تغییر شکل تدریجی جسم مهره ها ، از دست رفتن محتوای دیسک ها ، تغییر شکل تاندون ها و رسوب کلسیم روی آن ها پدید آمده و علاوه بر بهم خوردن شکل نرمال ستون فقرات ، فشار های قابل توجهی بر ریشه های عصبی به وجود آورده و علامت های مختلفی مانند: درد های موضعی کمر ، درد های سیاتیکی ، لنگش هنگام راه رفتن ، بی حسی یک یا هر دو پا ، ناتوانی در راه رفتن برای مسیر های طولانی ( به تدریج حتی برای مسیر های کوتاه ) ، خمیدگی پشت و … را ایجاد خواهند کرد .

تغییر شکل ظاهر بیمار

مبتلایان به تنگی کانال نخاعی به تدریج متوجه می شوند که خم شدن به جلو به طور نسبی موجب کاهش درد ها و خواب رفتگی و بی حسی پاها خواهد شد ، به همین سبب تدریجا حالتی خمیده به جلو به خود می گیرند . دلیل این کار به خوبی روشن است ، با خم شدن ستون فقرات به جلو به طور موقت قطر کانال نخاعی افزایش می یابد و خونرسانی به نخاع و ریشه های عصبی افزایش یافته ، تا حدی از شدت علائم کاسته می شود .

علائم تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال کمر با علامت هایی مثل لنگش پا هنگام راه رفتن ، احساس سنگینی ، گزگز ، بی حسی ، ناتوانی و کاهش قدرت یک یا هر دو پا و به مرور زمان ، کاهش توانایی در راه رفتن حتی برای مسافت های کوتاه و زمین گیر شدن تدریجی و در موارد پیشرفته به صورت اختلال در کنترل دفع ادرار و مدفوع تظاهر می کند . این تنگی ها به دلیل برجستگی دیسک های متعدد و یا منفرد ، آرتروز ، افزایش انحناء ، گودی کمر و کم توان بودن ماهیچه های کمری ایجاد می شوند .

دکتر بهنام نصیری متخصص ارتوپدی ، جراح و متخصص بیماری های استخوانی و مفاصل ، آرتروسکوپی ، تعویض مفاصل ارتوپد خوب در تهران می باشد . تجربیات بسیاری را کسب کرده است و توانسته است بیماران زیادی را بهبود ببخشد اگر شما هم جز افرادی هستید که از بیماری های مفاصل رنج می برید می توانید به همراه دکتر نصیری جهت درمان آن اقدام نمائید . جهت تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های تماس 02177844569 – 02177825556-02188878411 – 02188788671 تماس حاصل نمائید .

درمان تنگی کانال نخاعی

در مراحل اولیه می توان با یکسری مراقبت ها و تقویت ماهیچه ها ، همچنین اصلاح روش زندگی از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و حتی فرد را به زندگی طبیعی باز گرداند ، اما در صورتی که این حالت پیشرفت کند و یا با علامت های خطر همراه باشد ، انجام عمل جراحی ضرورت یافته و می تواند مشکلات بیمار را بر طرف سازد .

کلام آخر

با توجه به علائم ذکر شده توصیه می شود در صورت مشاهده آن ها ، حتما به جراح متخصص ارتوپد مراجعه نمایید و پیگیری های لازم را در جهت بهبودی انجام دهید . این عارضه جزو مواردی است که در صورت درمان های به موقع می تواند نتیجه رضایتمندی داشته باشد .

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *