خانه » خار پاشنه چیست؟ علائم و روشهای درمان

خار پاشنه چیست؟ علائم و روشهای درمان

خار پاشنه
آنچه می خوانید...

خار پاشنه یکی از مشکلات شایعی است که می‌تواند برای افراد مختلف، از جمله ورزشکاران، افرادی که زیاد از حد می ایستند، ایجاد شود. این مشکل معمولاً در نتیجه التهاب عضلات و بافت‌های نواری پاشنه ایجاد می‌شود. افراد مبتلا به خار پاشنه ممکن است در ناحیه پاشنه احساس درد و ناراحتی داشته باشند. این درد معمولاً بعد از بیدار شدن از خواب و یا بعد از این که مدت طولانی نشسته باشید، شدیدتر است.

در این مقاله، به بررسی علت، علائم، درمان و راه‌های پیشگیری از خار پاشنه خواهیم پرداخت. همچنین، روش‌هایی را برای کاهش درد و بهبود عملکرد پاشنه مورد بررسی قرار می‌دهیم. اطلاعات و راهنمایی‌های ارائه شده در این مقاله می‌تواند به افرادی که با خار پاشنه مواجه هستند، کمک کند تا با موفقیت با این مشکل مقابله کنند و به بهبود وضعیت پاشنه خود برسند.

خار پاشنه چیست؟

خار پاشنه چیست

خار پاشنه (به انگلیسی heel spur) یک عارضه است که مربوط به بوجود آمدن زائده ای در قسمت پاشنه ی پا می باشد. کف پا از یک نوار بافت نرم تشکیل شده که به آن فاسیت پلانتار گویند. این بافت وظیفه تشکیل گودی کف پا و حفظ تعادل و ثبات پا را بر عهده دارد. زمانی که این بافت تحت فشار قرار گیرد، این فشار به پاشنه ی پا منتقل می شود. در صورتی که به دفعات این فشار وارد شود سبب ایجاد زائده ای در استخوان پاشنه پا شده که به آن خار پاشنه می گویند.

دلایل مبتلا شدن به خار پاشنه پا:

همانطور که گفتیم فشار وارد شده به فاسیت پلانتار سبب فشار این بافت به استخوان پاشنه پا می شود و باعث ایجاد خار پاشنه در محل اتصال این دو می شود. علت وارد شدن این فشار به پاشنه پا می تواند مربوط به غیر طبیعی عمل کردن پا یا قرار گرفتن غیر اصولی پا در هنگام راه رفتن، دویدن و … باشد.
به طور کلی دلایلی هستند که سبب ملتهب شدن فاسیت می شوند و به علت ارتباط فاسیت با پاشنه پا، همین عوامل را می توان دلایل خار پاشنه به شمار آورد. از جمله این عوامل عبارتند از:

 1. قرار دادن پا در موقعیت بد: برای مثال زمانی که پا بیش از اندازه به داخل و خارج بچرخد و به فاسیت پا فشار زیادی وارد شود. این فشار می تواند سبب درد در کف پا شود.
 2. انقباض عضله ها: در صورتی که ساق پا دچار انقباض شود و به طور عادی منعطف نشود می تواند باعث ایجاد فشار در فلاسسیت شود.
 3. کفش غیر استاندارد: یکی از عوامل مهم در بوجود آمدن عارضه در پا کفش می باشد. در صورتی که کفش شما به صورت استاندارد طراحی نشده باشد نمی تواند از قوس کف پا مراقبت کند. در نتیجه فشار های اعمال شده به کف پا منتقل شده و توسط کفش جذب نمی شوند.
 4. وزن بالا: وزن بالا می تواند به استخوان پا فشار وارد کند و سبب خار پاشنه شود.
 5. فعالیت فرد: در صورتی که فعالیت شما زیاد باشد می تواند باعث خار پاشنه شود.
 6. شرایط فرد: افرادی که برای مدت طولانی روی نواحی نا مسطح راه می روند یا طولانی مدت می ایستند معمولا به خار پاشنه مبتلا می شوند. این راه رفتن باعث درد در پاشنه پا می شود.
 7. شکل پا: افرادی که دارای کف پا صاف یا قوس زیاد کف پا هستند یا دارای الگوی صحیح برای راه رفتن نیستند معمولا به خار پاشنه مبتلا می شوند.
 8. مشکلات کمر: در افراد مبتلا به مشکلات کمر نیز این عارضه بیشتر قابل مشاهده است.
 9. ورزش: برخی ورزش ها مانند دویدن در مسافت طولانی و رقص هایی مثل باله و در کل تحرکاتی که به پاشنه پا فشار می آورند می توانند از عوامل خار پاشنه باشند.

عکس خار پاشنه

علائم خار پاشنه

در تحقیقات انجام شده حول این موضوع نتیجه حاصل شده است که افراد بسیاری که دارای خار پاشنه هستند علائمی نداشته و از وجود آن بی خبر هستند. اما افرادی هم وجود دارند که دارای علائم مختلفی می شوند. یکی از این علائم که بسیار رایج است احساس درد شدید در شروع حرکت است. معمولا افراد هنگامی که صبح اولین قدم های خود را بر می دارند و یا بعد از نشستن طولانی شروع به حرکت می کنند با درد در پاشنه پا مواجه هستند.

معمولا افرادی که خار پاشنه دارند هنگام خواب احساس کوفتگی و خستگی بیش از حد دارند. همچنین این افراد معمولا در هنگام شروع حرکت در پاشنه ی پا دردی حس می کنند که به مرور زمان در طول روز کاهش می یابد.

تشخیص خار پاشنه

معمولا تشخیص این عارضه بر عهده متخصص ارتوپد می باشد. پزشک با بررسی علائم فرد و پرسیدن سوالاتی از فرد می تواند به وجود این مشکل پی ببرد. معمولا این معاینات مربوط به مشاهده ی قوس کف پا، میزان انعطاف پا و نوع راه رفتن فرد می باشد. همچنین پزشک با فشار دادن نقطه ای از پا که به خار پاشنه مبتلا می شود می تواند با بررسی درد بیمار خار پاشنه را تشخیص دهد.

در برخی موارد هم پزشک انجام عکس برداری اشعه ایکس یا ام آر آی را به فرد تجویز می کند. در عکس های گرفته شده در این ناحیه معمولا زائده ی استخوانی قابل مشاهده است.

درمان خار پاشنه

معمولا افرادی که به خار پاشنه مبتلا هستند با انجام برخی تمرینات ورزشی بهبود می یابند. این افراد برای کاهش ورم و تسکین درد در پاشنه پا معمولا از کمپرس یخ یا دارو های مسکن و ضد التهاب استفاده می کنند. تمرینات ورزشی موثر در بهبود خار پاشنه معمولا تمرینات کششی هستند که مرتبط با کشش فاسیا یا عضلات ساق پا می باشند.

راه کار های دیگری که پزشکان به مبتلایان خار پاشنه ارائه می دهند عبارتند از:

 • فیزیوتراپی: فیزیوتراپی معمولا با انجام تمرینات به منظور کشیدن فاشیا و تاندون آشیل و افزایش نیروی عضلات پایین پا به رفع این عارضه می پردازد.
 • بستن آتل: بستن اسپیلنت در هنگام خواب سبب می شود فاسیا پا در حالت کشیده قرار گیرد و در هنگام خواب مچ خم نشود. این عامل ممکن است سبب مشکل در خواب شود و برای فرد بد خوابی ایجاد کند اما در عوض در کاهش درد بسیار موثر است.
 • قرار دادن کفی های طبی داخل کفش می تواند با تنظیم فشار وارده به کف پا ها سبب کاهش درد در پا شود.

در شرایطی که خار پاشنه بسیار شدید و آزار دهنده باشد و با تمرینات بالا رفع نشود روش های زیر برای فرد به کار برده می شود:

 • دارو های استروئیدی نقش مهمی در رفع التهاب دارند، در نتیجه تزریق این دارو ها می تواند نقش مهمی در کاهش درد و ورم فاسیا داشته باشد. اما این کار باید نزد ارتوپد ماهر انجام شود و دفعات انجام آن مشخص باشد زیرا اگر زیاد این کار انجام شود باعث پارگی فاسیا می شود. همچنین در برخی افراد تزریق پی آر پی نیز می تواند موثر باشد.
 • موج تراپی نیز در افرادی که به روش های پیشین پاسخ نداده اند، می تواند موثر واقع شود. امواج صوتی با وارد شدن به پاشنه پا درد را تسکین داده و باعث از بین رفتن درد و ورم کف پا می شوند.
 • یکی دیگر از روش های درمان با استفاده از انرژی التراسوند است. در این روش این امواج از طریق یک میله ی آهنی سوزنی وارد کف پا می شود و از طریق تصویربرداری اولتراسوند داخل پا مشاهده می شود و این پروب سوزنی با لرزش خود بافت های آسیب دیده را شکسته و سپس آن ها را توسط یک مکش از کف پا خارج می کند. این کار باعث می شود فاسیا به ساختن بافت های جدید بپردازد.
 • آخرین راه حل از بین ردن خار پاشنه عمل جراحی است. این راه برای کسانی است که به هیچ کدام از راه ها پاسخ مثبت نداده اند و دیگر راهی برای درمان آن ها وجود ندارد. در نتیجه درمان را با باز کردن ناحیه به رو تهاجمی انجام می دهند. این جراحی معمولا با بی حسی موضعی انجام می شود.

پیشگیری از خار پاشنه

برای پیشگیری از خار پاشنه، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • استفاده از کفش مناسب: انتخاب کفش‌هایی که مناسب شکل پا و بافت‌های آن باشند و دارای پشتیبانی مناسب برای پاشنه باشند می‌تواند از بروز خار پاشنه جلوگیری کند.
 • تقویت عضلات پا: انجام تمرینات تقویتی و استرچینگ برای عضلات پا می‌تواند به تقویت و پایداری بافت‌های پاشنه کمک کند و از خار پاشنه جلوگیری کند.
 • کنترل وزن: حفظ وزن مناسب و پیشگیری از چاقی می‌تواند از بروز خار پاشنه جلوگیری کند و فشار اضافی بر روی بافت‌های پا را کاهش دهد.
 • استراحت مناسب: اطمینان از اینکه پاها به مقدار کافی استراحت می‌کنند و از فشار زیاد بر روی آنها پرهیز کردن می‌تواند به بهبود وضعیت پاشنه کمک کند.
 • استفاده از ساپورت‌ها و زانوبندها: استفاده از ساپورت‌ها و زانوبندها می‌تواند از تقویت عضلات پا و حفظ استحکام بافت‌های نواری پاشنه کمک کند و از بروز خار پاشنه جلوگیری کند.

عوارض خار پاشنه

خار پاشنه، ممکن است عوارض مختلفی را بر روی فعالیت روزمره و کیفیت زندگی فرد داشته باشد. برخی از عوارض متداول خار پاشنه شامل موارد زیر می‌شود:

 • درد و ناراحتی: خار پاشنه معمولاً با درد و ناراحتی در منطقه پاشنه همراه است که می‌تواند بر فعالیت روزمره فرد تأثیر بگذارد.
 • محدودیت در حرکت: در برخی موارد، شدت درد و ناراحتی می‌تواند باعث محدودیت در حرکت و فعالیت‌های روزانه شود.
 • تغییر در نحوه راه رفتن: برای برخی افراد، خار پاشنه می‌تواند به تغییر در نحوه راه رفتن و توزیع وزن بدن منجر شود که ممکن است منجر به مشکلات دیگری مانند درد در مفاصل شود.
 • تحریک عصب‌ها: خار پاشنه می‌تواند به تحریک عصب‌ها و ایجاد احساسات ناخوشایندی مانند سوزش یا تنگی در منطقه پاشنه منجر شود.
 • تأثیر بر کیفیت خواب: درد و ناراحتی ناشی از خار پاشنه می‌تواند به کاهش کیفیت خواب فرد و ایجاد مشکلات در خواب منجر شود.
 • اثر بر فعالیت ورزشی: خار پاشنه ممکن است توانایی شرکت در فعالیت‌های ورزشی را کاهش داده و باعث محدودیت در فعالیت‌های ورزشی شود.

سوالات متداول خار پاشنه

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *