خانه » مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو

مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو
آنچه می خوانید...

تعویض مفصل زانو

اگر زانوی شما بدلیل یک حادثه یا توسط آرتروز آسیب دیده باشد، ممکن است برای انجام فعالیتهای ساده مانند راه رفتن یا صعود کردن از پله ها با مشکل مواجه شوید. حتی ممکن است شروع به احساس درد در هنگام نشستن یا دراز کشیدن کنید . اگر درمان های غیر جراحی مثل داروها و فیزیوتراپی دیگر مفید نباشد، ممکن است بخواهید جراحی کامل جراحی زانو را در نظر بگیرید . جراحی تعویض مفصل زانو روش آخری می باشد که در نظر گرفته می شود، جراحی  یک روش صحیح و موثر برای از بین بردن درد، اصلاح فرمول پا و کمک به فعالیت های طبیعی بدن است .

مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو
مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو

در جراحی تعویض مفصل زانو، جراح مفصل زانو را با یک زانوی ساخته شده از پروتز تعویض می کند .  استخوان های مفصل زانو شامل: انتهای پایینی استخوان ران، تیبیا یا درشت نی و کشکک می باشند.

غضروف نرم که غضروف اصلی نیز نامیده می شود سطوح استخوانی را پوشش می دهد و مانند بالش عمل می کند و امکان حرکت راحت و آرام زانو را فراهم می کند . رایج ترین علت ناتوانی زانو آرتروز است که منجر به سایش غضروف مفصلی می شود و با خود درد شدید و سفت شدن به همراه دارد .

در شرایطی که داروهای ضد درد و دیگر روش های درمانی اثربخش نباشند . جراحی عمل تعویض مفصل زانو را انجام می دهند .

نحوه جراحی تعویض مفصل زانو

در این روش جراح غضروف آسیب دیده و استخوان را بر می دارد و سطح استخوان را به منظور قرار دادن پروتز یا مفصل مصنوعی تغییر شکل می دهد . جراح در ادامه حدود سه قطعه پروتز را در جای خود قرار می دهد که شامل یک پوسته فلزی در ران، یک جزء فلزی و پلاستیکی در تیبیا و یک کشکک پلاستیکی می شود . هنگام بستن محل برش جراح زانو را خم می کند و می چرخاند تا از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل کند .

مراقبت بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

بیش از نود درصد بیماران بعد از جراحی تسکین درد قابل ملاحظه و بهبود در عملکرد را تجربه می کنند . مفصل جدید برای حدود ده تا بیست سال کار می کند .

تعویض پانسمان بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

یکی از مهمترین دغدغه های بیماران بعد از عمل تعویض مفصل زانو تعویض پانسمان است . تعویض پانسمان باید در یک بخش کاملا تمیز و استریل اتفاق افتد . زمان مناسب برای تعویض پانسمان عمل تعویض مفصل زانو یک هفته پس از انجام جراحی می باشد .

تورم بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

تورم و التهاب در افرادی که تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرند به دلیل باز شدن مفصل یک امر طبیعی است و ظرف مدت دو تا سه روز برطرف می شود . جهت کاهش تورم بعد از جراحی بهتر است پا فرد بالاتر از سطح بدن قرار گیرد .

دکتر بهنام نصیری متخصص ارتوپد با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02188788671 – 02177825556 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

نحوه نشستن بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

بعد از انجام جراحی بهتر است از نشستن به صورت دو زانو و چهار زانو اجتناب ورزید و از توالت فرنگی استفاده نمایند . این نحوه نشستن بسیار حائز اهمیت می باشد لذا برای افزایش طول عمر پروتز بهتر است به نحوه نشستن خود دقت نمایید .

ورزش درمان و فیزیوتراپی

یکی از نکاتی که پس از عمل تعویض مفصل زانو باید رعایت شود انجام ورزش و فیزیوتراپی می باشد که تعداد جلسات انجام فیزیوتراپی و ورزش های مناسب برای فرد با توجه به شرایط بیمار مشخص می شود لذا برای کسب اطلاع بیشتر در این خصوص با متخصص ارتوپد مشورت نمایید .

استعمال دخانیات و مشروبات الکلی

یکی دیگر از مواردی که باید پس از جراحی رعایت شود این است که از استعمال دخانیات و مشروبات الکی به مدت دو هفته پرهیز نمایید .

رانندگی پس از جراحی تعویض مفصل زانو

به طور معمول بعد از یک ماه بیمار می تواند رانندگی کند اما لازم ذکر است، که در ابتدا در یک مکان خلوت به رانندگی بپردازند تا اطمینان حاصل شود که به هماهنگی لازم رسیده اند و مشکلی برای آن ها پیش نمی آید .

نتیجه گیری

شایان ذکر است، رعایت مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو بسیار حائز اهمیت می باشد  و به نوعی تکمیل کننده جراحی است . لذا برای افزایش طول عمر پروتز تعبیه شده، توصیه های متخصص ارتوپد جدی بگیرید و رعایت نماید .

جهت کسب اطلاعات بیشتر به جراح ارتوپد خوب در تهران مراجعه نمایید .

برخی از خدمات دکتر بهنام نصیری :

جراحی مفصل لگن

آرتروسکوپی زانو

تعویض مفصل شانه

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *