خانه » ورزش بعد از تعویض مفصل لگن

ورزش بعد از تعویض مفصل لگن

ورزش بعد از تعویض مفصل لگن
آنچه می خوانید...

ورزش بعد از تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن در چه مواردی انجام می شود ؟ آیا می توان بعد از جراحی تعویض مفصل لگن ورزش کرد؟ ورزش هایی که برای نتیجه بهتر جراحی تعویض لگن انجام می شود ، کدامند؟ برای دانستن پاسخ این سوالات مطلب زیر را دنبال کنید.

چه عواملی باعث صدمه خوردن مفصل لگن می شود؟

مفصل لگن مفصلی است که در تمام جهت حرکت می کند و این مفصل ممکن است به دلایل مختلفی از جمله تروما یا ضربه، ارتروز، بیماری های سیستمیک ، بیماری لوتوس ومصرف زیاد کورتون تخریب شود که همیشه مصادف با تعویض مفصل نیست و با راههای غیر جراحی قابل درمان است ولی در نهایت زمانی که مفصل به شدت تخریب شده و بیمار در انجام کارهای فیزیکی دچار مشکل شده است ، بهترین پیشنهاد تعویض مفصل است .

ورزش بعد از تعویض مفصل لگنآیا می توان بعد از جراحی تعویض مفصل لگن ورزش کرد؟

یکی از نقاط اندام تحتانی که با توجه به فشار و مشکلا ت یا استرس هایی که در طول روز به وجود می آید و می تواند باعث بروز درد شود ، مفصل لگن است . به خصوص افرادی که به تازگی جراحی تعویض مفصل لگن انجام داده اند. در مراحل اولیه ای که می خواهید این درد ها را کنترل کنید می توانید  با یک سری از ورزش ها ، عضلات  لگن را تقویت کنید. تمریناتی هستند که ما می توانیم در طول شبانه روز با استفاده از وسایل ساده از آنها استفاده کنیم  یکی از وسیله هایی که می تواند کمک کند و مفید است استفاده از کش های ورزشی هستند .

نرمش هایی که بعد از جراحی تعویض مفصل لگن انجام می شوند که این نرمش ها جز جدایی ناپذیر، از روند درمان هستند بعد ازعمل ، تقریبا 80 درصد کار توسط پزشک تمام شده است ولی تازه کار بیمار شروع شده و باید همکاری لازم را با پزشک داشته باشد تا بهترین نتایج حاصل شود. پس همانطور که پزشک خود را تا روز جراحی، همراهی کردید بعد از عمل هم با او همراه باشید تا نتیجه بهتری از عمل داشته باشید.

ورزش ها بعد از تعویض مفصل لگن

ورزش هایی که بعد از جراحی مفصل لگن انجام می شوند چهار دسته هستند:

دسته اول سه نرمش ساده هستند که بلا فاصله بعد از عمل می توان آنها را انجام داد:

 • پمپ پا
 • انقباض عضله جلوی ران
 • انقباض عضله باسن

دسته دوم  نرمش ها یی که 1 الی 2 هفته بعد از جراحی انجام می شوند و چهار حرکت هستند که باید به نرمش های دسته قبلی اضافه شوند:

 • خم کردن زانو
 • صاف کردن زانو در حالت دراز کش
 • باز کردن پا در حالت درازکش و نشسته
 • صاف کردن زانو در حالت نشسته

دسته سوم نرمش هایی هستند که در حالت ایستاده انجام می شوند:

 • خم کردن هر دو زانو در حالت ایستاده
 • خم کردن دو زانو در حالت ایستاده

دسته چهارم که از نرمش های قبلی سخت تر می شود و باید بعد از گذشت 1 الی 1.5 ماه از زمان جراحی انجام داد:

 • تقویت عضلات نزدیک کننده ران
 • بالا بردن یک طرف لگن در حالت ایستاده
 • دور کردن پا در حالت ایستاده
 • پل زدن
 • بلند کردن مستقیم پا در حالت دراز کش

این را بدانید که حرکت مفصل نیاز به یک نیروی محرکه خوب دارد که همان عضله است بدون یک عضله خوب نه تنها لنگش شما به طور کامل از بین نمی رود، احتمال عارضه دار شدن جراحی هم بیشتر می شود .

دکتر بهنام نصیری متخصص ارتوپدی ، جراح و متخصص بیماری های استخوانی و مفاصل ، آرتروسکوپی ، تعویض مفاصل ارتوپد خوب در تهران می باشد . تجربیات بسیاری را کسب کرده است و توانسته است بیماران زیادی را بهبود ببخشد اگر شما هم جز افرادی هستید که از بیماری های مفاصل رنج می برید می توانید به همراه دکتر نصیری جهت درمان آن اقدام نمائید . جهت تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های تماس 02177844569 – 02177825556-02188878411 – 02188788671 تماس حاصل نمائید .

نتیجه گیری

انجام دادن ورزش بعد از جراحی نه تنها ریسک بروز عوامل احتمالی را کم می کند بلکه می تواند شما را زودتر به زندگی طبیعی برگرداند پس از شما می خواهیم در انجام دادن آنها جدی باشید. توجه داشته باشید که این ورزش ها را به دستور پزشک معالج خود انجام دهید و اگر هر کدام از آنها دردناک بود با متخصص ارتوپد خود در میان بگذارید.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *