خانه » پارگی مینیسک زانو

پارگی مینیسک زانو

آنچه می خوانید...

پارگی خفیف رباط های پا می تواند باعث آسیب زانو شود. پارگی مینیسک زانو یکی از شایع ترین آسیب های زانو است که ممکن است هنگام ورزش یا در حین انجام حرکات ناگهانی و یا نادرست اتفاق افتد. پارگی مینیسک ممکن است در هر بازه سنی اتفاق بیفتد و این آسیب دیدگی محدود به اشخاص یا قشر خاصی نمی باشد. اما معمولا ورزشکاران بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه هستند. متاسفانه خیلی از بیماران با در دست داشتن یک ام آر ای که روی آن پارگی مینیسک زانو ذکر شده مراجعه می کنند و درخواست جراحی را دارند این برداشت یک برداشت غلط است. مینیسک زانو ممکن است دچار پارگی شود که پارگی آن شایع است ولی تشخیص و درمان آن صرف انجام یک ام آر ای مشخص نمی شود. با ما همراه باشید تا همه چیز درباره پارگی مینیسک و درمان آن را بدانید.

مینیسک زانو چیست؟

مینیسک زانو چیست و چه کاربردی در بدن دارد ؟ آیا در مواقع آسیب دیدگی کاری می توان انجام داد یا خیر ؟

زانو افراد دارای دو مینیسک داخلی و خارجی است که مانند غضروف بافت نرمی دارد با خاصیت ارتجاعی خود باعث انعطاف می شود . این اجزای بدن که محکم تر از غضروف است بین دو مفصل زانو قرار گرفته و باعث خنثی شدن ضربه های وارد شده به زانو می شود. در ادامه به توضیح بیشتر عملکرد مینیسک و آسیب دیدن آن می پردازیم.

اندام زانو از سه قسمت ساق ، ران و کاسه زانو تشکیل شده است که مینیسک زانو مانند غضروفی در بین ساق و ران پا ضربه های وارد شده به زانو را می گیرد . این غضروف مینیسک نامیده می شود . شاید در هنگام دویدن دقت کرده باشید که چه فشار عظیمی به پاهای شما وارد می شود . این در حالی است که با هر بار قرار گیری پاها روی زمین فشار وارد شده به ساق و ران توسط مینیسک کاهش می یابد .

در حقیقت آسیب دیدگی مینیسک محدود به شکل خاصی نیست، بلکه این پارگی می تواند به شکل های مختلف و در نواحی مختلف اتفاق بیفتد. پارگی می تواند به صورت طولی، عرضی، افقی، شعاعی، مایل و یا بصورت ترکیبی از هر یک باشد.

نشانه های پارگی مینیسک زانو

  • فرد در ناحیه زانوی خود احساس درد می کند مخصوصا در یک طرف زانو این درد بیشتر است.
  • قسمت جانبی مفصل ملتهب می شود.
  • زانو بعد از 12 ساعت از صدمه دیدن دچار تورم می شود.
  • زانو هیچ حرکتی نمی تواند انجام دهد و قفل می شود.

علائم پارگی مینیسک زانو

اولین و مهمترین علامت در پارگی مینیسک زانو، دردی که در کناره های زانو به وجود می آید. فردی که با درد جلوی زانو مواجه است علت آن پارگی مینیسک زانو نیست. ممکن است پارگی مینیسک زانو به حدی باشد که مینیسک بین استخوان های ران قرار گرفته و درد شدیدی ایجاد نماید.

یعنی در بعضی از شرایط بیمار دیگر قادر به حرکت زانو نیست و زانو خم و راست شدن خودش را از دست می دهد. قفل کردن زانو با در نظر گرفتن قفل شدن زانو دو نوع دارد. نوع اول از قفل شدگی که در آن زانو به دلایل مکانیکی نمی تواند حرکت کند و نوع دوم آن به علت درد بسیار آن احساس می شود به صورتی که شدت درد به شخص اجازه نمی دهد که زانو را حرکت دهد. قفل کردن به شکل نوع اول به ندرت رخ می دهد.

پارگی مینیسک زانو می تواند موجب خالی کردن پا شود و به صورت ضعیف مشاهده می شود.

احساس ناراحتی همراه با تورم یا ورم زانو از علائم پارگی مینیسک زانو می باشد. ممکن است پس از آسیب دیدگی مینیسک تورم و یا التهاب ایجاد شود، که می تواند دلیل آن انسداد رگ های خونی باشد.

صدا دادن زانو، احساس ضعف نیز از علائم آسیب دیدگی مینیسک زانو می باشد. زمانی که زانو حرکت داده می شود صدای ترکیدگی درون آن شنیده می شود.

با توجه به علائم بالا معاینه ای که بعد از انجام ام آر آی پزشک ارتوپد انجام می دهد. مشخص می کند فرد پارگی مینیسک زانو دارد یا ندارد. اگر علائم حاد مینیسک نادیده گرفته شود و نسبت به درمان آن های هیچ گونه اقداماتی صورت نگیرد، این علائم ممکن است به حالت مزمن تبدیل شود.

علائم پارگی مینیسک مزمن زانو

• آب آوردن زانو و تورم بیش از حد
• درد در محل مینیسک، که این درد بستگی به محل آسیب دیدگی مینیسک داخلی یا خارجی دارد. با فشار بر روی محل آسیب دیده، درد بیمار بیشتر می شود.
• لاغر شدن عضلات
• صدا دادن زانو هنگام راه رفتن یا هنگام خم و صاف کردن زانو
• قفل کردن زانو، که ممکن است این حالت گاهی اتفاق افتد. هنگامی که زانو قفل می شود بیمار قادر به باز کردن پای خود نمی باشد، و زانو به همان حالت خم باقی می ماند.
• از دست دادن تعادل بیمار. بیمار احساس می کند که زانویش ناپایدار بوده و توانایی حفظ تعادل بدنش را نخواهد داشت.

علل پارگی مینیسک زانو

علت پارگی مینیسک زانو در بیشتر مواقع، صدمه دیدن هنگامی اتفاق می افتد که شخص زمانی که زانویش خمیده می باشد و حداقل یکی از پاهای وی روی زمین قرار دارد بدن خود را فورا می چرخاند. برخی از علت های رایج پارگی مینیسک زانو عبارتند از:

  • با بالا رفتن سن مینیسک زانو فرسایش پیدا می کند.
  • این آسیب عموما در حین ورزش رخ می دهد و وقتی افراد روی زانو خم شده حالت چرخش به خود گیرند که با ایستادن همراه باشد ، دچار این پارگی می شوند . این پارگی ها در ناحیه خلفی و پشتی بیشتر اتقاق می افتد و آنگاه به قسمت های دیگر منتقل می شود و در مواردی که با ورزش ایجاد می شود عموما با پارگی رباط صلیبی نیز همراه است.
  • حمل کردن اجسامی که سبک نباشند و خم شدن بیش از انداره.
  • زمانی که زانو خم می باشد اگر پیچ بخورد اغلب سبب می شود که پارگی مینیسک زانو رخ دهد.
  • از طرفی بالا رفتن سن از علل های پارگی مینیسک زانو می باشد و پارگی های تخریبی بیشتر در بین کسانی که در رده سنی بیشتر از 65 سال می باشد مینیسک آن ها ضعیف تر می باشد و انعطاف پذیری کمتری دارد رخ می دهد.
  • حتی می توان گفت کوچکترین برخوردی در کسانی که مسن هستند سبب می شود که علائم پارگی مینیسک زانو مشاهده شود.

عوارض پارگی مینیسک زانو

جراحی پارگی مینیسک زانو همانند دیگر جراحی ها از یکسری عوارض جانبی و موقت برخوردار است عوارض موقت مانند خشکی زانو، عفونت و سفت شدن زانو که این عوارض با انتخاب یک جراح ارتوپد خوب می توان به حداقل رساند. از شایع ترین عوارض جراحی پارگی مینیسک زانو آسیب دیدگی اعصاب پوست ناحیه مورد نظر است که در طی چند ماه برطرف می شود.

درمان بدون جراحی پارگی مینیسک زانو

استراحت و استفاده از کمپرس یخ می تواند در درمان پارگی مینیسک زانو حاد موثر باشد. استفاده از کمپرس یخ 10 دقیقه بصورت تناوبی تا یک ساعت انجام می گیرد. این روش باعث کاهش تورم و التهاب شده و بافت آسیب دیده را بهبود می بخشد. و در درمان پارگی های مزمن از روش جراحی و بازتوانی (فیزیوتراپی پس از انجام عمل جراحی) استفاده می شود.


درمان پارگی مینیسک زانو

به هر ترتیب اگر مشخص شود که پارگی مینیسک زانو دارید درمان آن آرتروسکوپی یا جراحی بسته مفصل است. معمولا براساس اینکه آن پارگی در منطقه سفید یا منطقه قرمز زانو و براساس شکل پارگی مینیسک ها درمان براساس آن تعیین می شود این درمان می تواند شامل برداشتن آن قسمت های پاره و یا ترمیم آن قسمت آسیب دیده باشد.

البته درمان پارگی مینیسک زانو یک سری تبصره ها هم دارد؛ به عنوان مثال  اگر فردی هم آرتروز پیشرفته در زانو داشته باشد و هم پارگی مینیسک، امکان درمان وی با  آرتروسکوپی وجود ندارد و باید جراحی تعویض مفصل زانو انجام شود. بیماری که پارگی مهم در مینیسک زانو و پای پرانتزی دارد بهتر است هر دو روش درمانی برای وی انجام شود.
چناچه شرایطتان طوری است که ملزم به تعویض مفصل زانو هستید، حتما به بهترین دکتر برای تعویض مفصل زانو مراجعه کنید.

بهبودی بعد از جراحی پارگی مینیسک زانو

دوره نقاهت بعد از جراحی آرتروسکوپی جهت درمان پارگی مینیسک زانو بسیار کوتاه است و بیشتر افراد به سرعت بهبود پیدا می کنند و می توانند به فعالیت های روزانه خود ادامه دهند.

هزینه‌ و قیمت جراحی پارگی مینیسک زانو

هزینه جراحی پارگی مینیسک زانو به عوامل مختلفی همچون هزینه بیمارستان، هزینه بی حسی بستگی دارد. افراد می توانند برای اطلاع از هزینه جراحی با یک متخصص ارتوپدی در خصوص بیماری و نوع جراحی مشورت کنند.

برای درمان پارگی مینیسک زانو به  دنبال بهترین های این حوزه باشید متخصص ارتوپد خوب در تهران با به کارگیری بهترین راهکاری جراحی و غیرجراحی برای درمان پارگی مینیسک زانو اقدام می کند.

 

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *