خانه » پای پرانتزی

پای پرانتزی

پای پرانتزی
آنچه می خوانید...

پای پرانتزی

ژنوواروم (Genu Varum) یا زانو پرانتزی یکی از بیماری های شایع می باشد . در صورتی که فاصله دو زانو در فرد به هنگام ایستادن و چسباندن قوزک های داخلی بیش از سه سانت باشد احتمال پای پرانتزی وجود دارد و لازم است جهت بررسی دقیق به پزشک مراجعه شود .

ژنوواروم عمدتا در زمان کودکی خود را بروز می دهد اما گاهی در زمان بزرگسالی به دنبال آرتروز مفصل زانو نیز به وجود می آید . در این عارضه به علت برهم خوردن راستایی زانو قسمت داخلی سطح مفصل زانو متحمل نیرو وزن بیشتر و مستعد ایجاد آرتروز و تخریب غضروف مفصلی خواهد شد .

پای پرانتزی
پای پرانتزی

به همین دلیل این افراد بیشترین درد را در ناحیه داخلی زانو خود احساس می کنند . همچنین ممکن است عوارضی مانند: درد در ساق پا، درد حین راه رفتن، لنگش و حتی مشکل در راه رفتن ایجاد شود .

پیشگیری از پای پرانتزی

درمان زودهنگام در جلوگیری از پای پرانتزی موثر خواهد بود . یکی از راه های پیشگیری از پیشرفت ژنوواروم و ساییدگی مفصل استفاده از کفی های دارای گوه خارجی به همراه حمایت کننده قوس طولی پا است . البته استفاده از این کفی ها حتما باید با تجویز متخصص ارتوپد و بعد از بررسی و معاینات لازم می باشد .

علت پای پرانتزی

در افراد ورزشکار و فوتبالیست ها پا پرانتزی یا ژنوواروم بیشتر دیده می شود. پرانتزی زانو بسته به شدت و علت زمینه ای خیلی تفاوت های زیادی دارد به طوری که خیلی از افراد جامعه حالت پرانتزی زانو آن ها در حد بیماری نیست و در حالت نرمال می باشد . در حد فیزیولوژیک ممکن است یک زمینه ارثی وجود داشته باشد یا ممکن است یکی از عوارض و علائم راشیتیسم باشد که در زمان کودکی کلسیم و ویتامین D کافی به کودک نرسیده باشد .

زمانی که قوزک های پا کنار یکدیگر قرار گرفتند نباید فاصله چندانی بین زانو ها وجود داشته باشد اگر به هر دلیلی فاصله بین زانو ها ایجاد شود و زانو ها بهم چسبیده اند اصطلاحا دچار پای پرانتزی یا ژنوواروم هستید .

عواملی که باعث وجود پای پرانتزی هستند عبارتست از :

 • نرمی استخوان مانند: بیماری های راشیتییسم و استئومالاسی
 • تغذیه نادرست
 • آرتروز
 • آرتریت روماتوئید
 • مشکلات اسکلتی
 • عفونت
 • آسیب های فیزیکی
 • تومور
 • پارگی رباط های زانو
 • شکستگی قسمت فوقانی استخوان درشت نی
 • بیماری پاژه

دکتر بهنام نصیری متخصص ارتوپد با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02188788671 – 02177825556 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

پای پرانتزی در کودکان

کودکانی که تازه راه می افتند معمولا پای پرانتزی دارند و در این سن به طور ناخودآگاه اصلاح می شود و نیاز به درمان خاصی ندارد و این وضعیت تا هجده ماهگی برطرف می شود .

عقیده بر این است که این وضعیت در کودکانی شایع است که زودتر از حالت طبیعی شروع به راه رفتن می کنند . البته اگر تغییر شکل ایجاد شده تا پایان دوران کودکی اصلاح نشود نیاز به درمان دارد .

برای درمان پای پرانتزی در کودکان معمولا با تجویز و تشخیص متخصص ارتوپد کفش طبی یا آتل تجویز می شود و در صورت اینکه با این روش ها اصلاح نشود برای درمان از جراحی استفاده می شود .

جهت کسب اطلاعات بیشتر به جراح ارتوپد خوب در تهران مراجعه نمایید .

برخی از خدمات دکتر بهنام نصیری :

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل مچ دست

آرتروسکوپی لگن

آرتروسکوپی زانو

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *