خانه » کاربرد پروتز لگن

کاربرد پروتز لگن

کاربرد پروتز لگن
آنچه می خوانید...

کاربرد پروتز لگن

علم تعویض مفصل لگن یک علم نوین است و پروتز لگن یکی از کارکرد هایی که دارد این است که ما بتوانیم مفصل ناکارآمد و نادرست و مفصلی که دچار اشکال است را با یک مفصل کارآمد و نزدیک به نرمال جابجا کرده و یک لگن سالم را به فرد بدهد.

علل تعویض مفصل لگن

مفصل لگن یک مفصل بسیار خاص است که به صورت یک مفصل گوی و کاسه ای است و این مفصل می تواند در همه حرکات یک فرد تاثیر داشته باشد. به دلایل متفاوت این مفصل می تواند دچار مشکل شود

  • تروما می تواند یکی از دلایل آن باشد.
  • همینطور حوادث جاده ای از شایع ترین دلایل آن محسوب می شود. این عوامل می توانند سبب شکستگی گردن ران و اطراف لگن و مفصل شود. این افراد ممکن است بخاطر اینکه سر استخوان لگن وقتی که دچار نکروز و یا مردگی بافت شود شروع می کند به کوتاه شدن اندام و مفصل دردناک می شود و حرکت دچار مشکل می گردد و در نهایت نیاز پیدا می کنند که برای آنها مفصل مصنوعی کار گذاشته شود .
  • در یک دسته بندی دیگر یک سری بیماری های لگن هستند که خرابی در مفصل لگن ایجاد می کنند که بعضی افراد ممکن است هنگام تولد مفصلشان به صورت مادرزادی و یا بعد از آن به خاطر اختلالات مادرزادی دچار اشکالاتی شوند و به مرور زمان این اشکال به صورت لنگش ، کوتاهی اندام ، دردناک شدن بروز می دهد و این درد در افراد سنین بالا، ممکن است طاقت فرسا و غیر قابل تحمل باشد که ما تعویض مفصل را به بیمار پیشنهاد می دهیم.
  • افراد دیگر که بخاطر بیماری های خاص خونی مثل بیماری سیکل سل و آنمی سلول داسی شکل هستند . اینها به دلیل رسوب گلبول های قرمز ، رگ های خونی سر استخوان لگن اجازه خون رسانی درست را نمی دهد و نکروز ایجاد می شود.
  • و مواردی هستند که افراد کورتون مصرف می کنند و به علت بیماری که دارند مجبور به مصرف کورتون هستند. مثل بیماری ام اس و افرادی که دچار بیماری های رماتیسمی هستند در این افراد نیاز است که به علت نکروز و سیاه شدگی سر استخوان لگن ، مفصلشان عوض شود.
کاربرد پروتز لگن
کاربرد پروتز لگن

مراحل تعویض مفصل و پروتز لگن

در مراحل تعویض مفصل ، گوی و کاسه ای که در قسمت روی آن خراب است را برداشته و با یک پروتز لگن و یا استمپ که داخل لگن قرار می گیرد جایگزن می شود. یک سر بر روی آن وصل می شود و آن قسمت از کاسه تراشیه شده و یک کاپ در داخل آن قرار می دهند . در این روند به جای غضروف از یک سطح تماس استفاده می کنند که برای حرکت مشکلی ایجاد نکند. این روند به عنوان پروتز مصنوعی و یا پروتز لگن عنوان می شود.

انواع پروتز لگن

انواع مختلف پروتز داریم از جمله :

  • پروتز های سیمانی
  • پروتز های غیر سیمانی

پروتز های غیر سیمانی کاپ گذاشته می شود و اجازه می دهیم که استخوان از پشت رشد کند.

پروتز های سیمانی کاپ بر روی سیمان قرار می گیرد و در این پروتز ، سطح حائل بین استخوان و پروتز سیمان قرار دارد که آنها را به هم می چسباند. معمولا اگر بیمار در سن بالا باشد از مفصل سیمانی استفاده می کنند که باز این تشخیص به نظر جراح ارتوپد بر می گردد.

ولی باید دقت شود که وقتی از مفاصل سیمانی در پروتز لگن استفاده می شود از لحاظ عمر مفید مقداری تفوت وجود دارد.

دکتر بهنام نصیری متخصص ارتوپدی ، جراح و متخصص بیماری های استخوانی و مفاصل ، آرتروسکوپی ، تعویض مفاصل ارتوپد خوب در تهران می باشد . تجربیات بسیاری را کسب کرده است و توانسته است بیماران زیادی را بهبود ببخشد اگر شما هم جز افرادی هستید که از بیماری های مفاصل رنج می برید می توانید به همراه دکتر نصیری جهت درمان آن اقدام نمائید . جهت تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های تماس 02177844569 – 02177825556-02188878411 – 02188788671 تماس حاصل نمائید .

نتیجه گیری

با توجه به اهمیت اندام های حرکتی در افراد، مسئله برطرف کردن عارضه های حرکتی بسیار پر رنگ می شود پروتز لگن از جمله مواردی است که می تواند توسط ارتوپد خوب در تهران تا 97 درصد حرکت شخص را به صورت نرمال برگرداند و نتیجه رضایت بخشی برای وی داشته باشد .

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *