خانه » کف پای صاف

کف پای صاف

کف پای صاف
آنچه می خوانید...

کف پای صاف

کف پای صاف یا Flat foot یکی از بیماری های شایع است که حدود شانزده تا بیست درصد از افراد جامعه به این عارضه مبتلا هستند . کف پای صاف در سال های اول زندگی (بخصوص دو سال اول زندگی) به عنوان بیماری تلقی نمی شود و نیاز به درمان خاصی ندارد . ممکن است در سنین بالاتر نیاز به کفی طبی و یا کفش طبی باشد و البته در مراحلی ممکن است مداخلات جدی تری هم انجام شود.

انسان ها با کف پای صاف متولد می شوند و تا سنین دو سالگی کف پای کودکان صاف است و در صورت تقویت عضلات کف پا این عارضه و کف پای صاف برطرف می شود .

کف پای صاف
کف پای صاف

کف پای صاف یک مشکل رایج در بین عموم افراد است . صاف بودن کف پا ممکن است باعث بروز درد در مچ پا، درد زانو، مفصل ران و یا کمر شود اما برخی از فعالیت های ورزشی به بهبود این وضعیت کمک می نماید .

کف پای صاف مشکلی است که از سنین کودکی و تا سنین بالاتر وجود دارد و تا سنین کودکی و زیر دوسالگی به اختصار گفته می شود که درمانی توصیه نمی شود و درمان برای کودکان با کف پای صاف تحت نظر متخصص ارتوپد باشند تا تحت مایعات پزشک قرار بگیرند و بعد از سن دو سالگی با گرفتن رادیوگرافی ها و عکس ها مشخص می شود قوس کف پا کودک به چه میزان می باشد و نیاز به تجویز کفی یا کفش طبی می باشد یا خیر .

علائم کف پای صاف

  • خستگی در کودکان
  • درد مچ پا
  • درد در ناحیه کف پا
  • درد زانو
  • درد ساق پا و مفصل ران

تشخیص کف پای صاف

تشخیص بیماری کف پای صاف با استفاده از رادیوگرافی و سی تی اسکن صورت می گیرد .

علل کف پای صاف

مهم ترین علل آن ژنتیک می باشد . افرادی که رباط ها و مفاصل نرمی دارند صافی کف پا در آنها بیشتر است . چون انعطاف پذیری و نرمی مفاصل جنبه ژنتیک است به همین خاطر کف پای صاف توارثی می باشد . از علل دیگر بیماری کف پای صاف ناهنجاری های مادرزادی می باشد .

دکتر بهنام نصیری متخصص ارتوپد با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02188788671 – 02177825556 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

انواع صافی کف پا

نوعی که به دلیل نرمی مفاصل ایجاد می شود و نوع دیگر کف پای صافی ناشی از مشکلات ساختاری است . بیشتر کف پای صاف در سه حالت خفیف، متوسط و شدید می باشد که در قسمت شدید منجر به بروز عوارض می شود که نیاز به درمان دارد .

درمان کف پای صاف

بیشتر درمان کنترل شونده و پیشگیرانه می باشد . کودکان زیر سه سال نیاز به درمان ها خاصی ندارند و در سنین کودکی بالای سه سال از طریق کفی های طبی و کفش های طبی از بروز کف پای صاف پیشگیری شده و در صورت درمان نشدن آن در سنین بزرگی سالی علت آن بررسی شده و با توجه به نوع علل این بیماری درمان انجام می شود .

جهت کسب اطلاعات بیشتر به جراح ارتوپد خوب در تهران مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط با این مقاله :

تعویض مفصل زانو

درمان آرتروز

آرتروسکوپی زانو

آرتروز گردن

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *