خانه » آرتروسکوپی زانو چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آرتروسکوپی زانو چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آرتروسکوپی زانو
آنچه می خوانید...

در این مقاله مطالبی در خصوص آرتروسکوپی زانو، قیمت آرتروسکوپی زانو، آرتروسکوپی مینیسک، هزینه عمل آرتروسکوپی زانو، هزینه جراحی آرتروسکوپی زانو، مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو، آرتروسکوپی زانو acl و تمرینات بعد از عمل آرتروسکوپی زانو را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

آرتروسکوپی زانو یک روش جراحی است که به متخصص ارتوپد این امکان را می دهد که مفصل زانو را به خوبی بررسی و بافت های نرم و بدون ایجاد برش و یا در جراحی بررسی نمایند. آرتروسکوپی بدون درد و جراحت بوده و از طریق یک دوربین کوچک به نام آرتروسکوپ که به مسئله زانو وارد می شود، امکان مشاهده اعضا و بیماریها را به جراح می دهد. آرتروسکوپی یک ابزار جراحی باریک و نازک است که درد و ناراحتی در حین انجام برای بیمار به همراه ندارد. آرتروسکوپی زانو به عنوان درمان غیر جراحی هم محسوب می‌شود. در واقع جراح در حین بررسی توسط آرتروسکوپ میتواند درمان های لازم را نیز مدنظر قرار دهد.

آرتروسکوپی

آرتروسکوپی از یک پدیده آرترو و اسکوپی تشکیل شده است. یک وسیله ای داریم که این وسیله بنام آرتروسکوپ هست این شامل چند وسیله هست دوربین، دستگاه شیبر، لوله سرد و یکسری اینترومترهای که در خود عمل جراحی به ما کمک می کند. کاربرد آرتروسکوپی برای دیدن مفصل می باشد.

آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی یک روش کم تهاجمی هست که هم برای تشخیص و هم برای درمان از آن استفاده می شود. آرتروسکوپی یک روش برای تشخیص ضایعات داخل مفصل زانو می باشد. تقریبا می توان گفت تمام ضایعات داخل زانو را می توان با آرتروسکوپ تشخیص داد.

آرتروسکوپی زانو
آرتروسکوپی زانو

مزایای آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی باعث می شود که بسیاری از آسیب های وارد شده به سطوح غضروف و بافت های اطراف مفصل به خوبی ترمیم و از بین برود. در حین آرتروسکوپی زانو می توان مینیسک پاره شده زانو را برداشت و یا اینکه رباط صلیبی قدامی پاره شده را بازسازی نمود. همچنین توسط آرتروسکوپی میتوان بافت التهابی سینو ویال را برداشت و یا زائده های غضروف مفصل آسیب دیده را قطع نمود. آرتروسکوپی کمک می کند که بخش های شده استخوان ها غضروف را به راحتی حذف کرد. این عامل باعث می‌شود که مشکلات کشکک زانو و یا سپسیس زانو که در واقع عفونت آن می باشد را درمان می کند. در واقع با یک روش کمتر مهاجم و مطمئن می توان بسیاری از مشکلات زانو را بدون جراحی انجام داد.

مفصل زانو

زانو یکی از بزرگترین و پیچیده ترین اعضای بدن است که شامل استخوان های ران، قسمت فوقانی قوزک شکم و قوزک پا (زانو) می باشد و ساختار زانو از اعضایی نظیر: غضروف مفصلی، سینوویوم، منیزوک، رباط ها تشکیل شده است.

عمل جراحی آرتروسکوپی زانو چگونه انجام می شود؟

برای انجام عمل آرتروسکوپی نیاز است که به اتاق عمل مراجعه و بیهوش شوید. برای جلوگیری از عفونت محل جراحی زانو به خوبی استریل و تمیز خواهد شد. محل های برش که قرار است آرتروسکوپی از آن وارد زانو شود مشخص می شود. برای وارد شدن میله آرتروسکوپ نیاز است که چند برش بسیار کوچک روی زانوها زده شود. این اقدام توسط جراح ارتوپد انجام می شود و در نهایت ابزار آرتروسکوپی وارد زانو می گردد. جراح با مشاهده مشکلات زانو تشخیص صحیح در بیماری خواهد داد و در حین تشخیص می تواند ابزار های کوچکی را وارد زانو کرده و مشکلات زانو را که امکان برطرف کردن آن وجود دارد را از بین خواهد برد.

جراح به کمک ابزار های کوچک اموری مانند تراشیدن، برش دادن و یا نگه داشتن ، ترمیم مینیسک زانو را انجام می دهد. این جراحی باید توسط بهترین متخصص ارتوپد انجام شود چرا که عملی حساس و هوشمندانه است که نیاز به دقت و تجربه و مهارت جراح خواهد داشت. شما باید در انتخاب جراح متخصص ارتوپد دقت ویژه‌ای داشته باشید چرا که تجربه و تبحر ای که هیجان در اختیار دارند در دریافت نتیجه نهایی تاثیر بسزایی خواهد داشت. اگر آرتروسکوپی زانو توسط جراح غیر متخصص و یا بی تجربه انجام شود، ممکن است که مشکلاتی مانند عفونت لخته شدن خون سفت شدن زانو و یا تجمع خون در زانو برای فرد ایجاد شود.

به طور کلی آرتروسکوپی وقتی انجام می شود دو یا سه تا سوراخ در ناحیه زانو ایجاد می شود و با دوربین های که در داخل آرتروسکوپ وجود دارد و آن تصاویر را بزرگ می کند و قسمت آسیب دیده را بررسی می کند و امکان دیدن داخل زانو را به وجود می آورد.

قبل از هر کاری جراح باید حتما یک معاینه زانو را داشته باشد تا یک جراح بعد از بیهوش کردن بیمار، معاینات پزشکی را مورد توجه قرار دهد.

دوره نقاهت آرتروسکوپی زانو

این جراحی که نیازی به باز کردن زانو و یا برش های بسیار زیاد ندارد. اما نیاز دارد که مراقبت های لازم بعد از آن جدی گرفته شود. هرچند که این جراحی نیاز به بستری در بیمارستان نداشته اما نیاز است که شما برای بهبودی سریعتر استراحت مطلق داشته و تا چند روز بعد از آرتروسکوپی فشار زیادی به زانو وارد نکنید. بعد از جراحی مقداری درد احساس خواهد شد و همچنین ممکن است زانو ها متورم شوند، از داروها برای تسکین درد استفاده کنید و داروهای ضد التهاب را نیز که جراح برای ایشان تجویز نموده است سر ساعت مورد استفاده قرار دهید. در چند روز اول بعد از جراحی پای خود را بالا نگه دارید و اگر تورم زیاد است از کیسه های یخ کمک بگیرید مواردی مانند استحمام و یا شست و شوی زانو و نحوه آن به شما آموزش داده می شود.

آرتروسکوپی زانو از دوره نقاهت بسیار کمی برخورد است و همان روز می تواند ترخیص شود و کل زمان جراحی حدود یک تا نیم ساعت می باشد.

عوارض آرتروسکوپی زانو

یک روشی کم عارضه هست. فقط موضوع مهم عفونت یا لخته شدن خون در ساق پا و تجمع خون در زانو هست. اگر بیمار درد، تورم در ناحیه ساق پا، تب، لرز و قرمزی در اطراف زانو داشت و یا شدت درد زانو بیشتر شد بهتر هست به جراح خود مراجعه کند.

مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو

 • بهتر است زانو چند روز بالاتر از قلب قرار بگیرد
 • استفاده از یخ
 • پانسمان شود
 • چند روز بعد از عمل از عصا استفاده شود
 • زمان رانندگی بسته به نوع بیماری ، شدت بیماری، نوع دارو و نوع اتومبیل که فرد استفاده می کند، می تواند یک تا سه هفته طول بکشد
 • استفاده از دارو ضد درد
 • استفاده از داورهای کاهش لخته

ورزش درمانی

ورزش های بعد از آرتروسکوپی زانو

تمرینات بعد از عمل آرتروسکوپی زانو روزی دو تا سه بار و هر بار بیست تا سی دقیقه ورزش توصیه می شود. اگر درد و تورم با ورزش افزایش پیدا کند باید ورزش قطع شود و می توانیم از باند کشی و بالا کشیدن زانو کمک بگیریم.

انواع آسیب های زانو

 • نرمی غضروف
 • ضایعات غضروفی
 • پارگی مینیسک زانو
 • پارگی منیزوک (غضروف بین استخوان زانو)
 • پارگی رباط های صلیبی قدامی یا خلفی
 • شکستگی استخوان زانو
 • سینوویوم متورم
 • حذف کیست بیکر
 • درد زانو

انواع روشهای درمان آسیب های غضروف زانو

در مورد درمان های آسیب های غضروف زانو یا کندگی غضروف های زانو هم درمان های جراحی بسته یا آرتروسکوپی و هم جراحی باز را برای این ضایعات داریم. که این منوط می شود به شدت آسیب و اندازه آسیب غضروفی که برای بیمار اتفاق افتاده است.

آرتروسکوپی زانو یک روش کم تهاجمی هست که هم برای تشخیص و هم برای درمان از آن استفاده می شود. جراح ارتوپد خوب در تهران دکتر بهنام نصیری با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02188788671 – 02177825556 تماس بگیرید یا به آدرس کانال اینستاگرام مراجعه کنید .
 

مزیت های آرتروسکوپی زانو

با آمدن آرتروسکوپ یک تحول بسیار شگرفی در تشخیص و درمان ضایعات مفصلی به ویژه ضایعات زانو ایجاد شده است و یک روش خیلی مفید هست از این نظر که:

 • عدم خونریزی
 • عفونت به ندرت
 • باز نشدن مفصل
 • کاهش محدودیت حرکت مفصل زانو
 • دوره نقاهت بسیار کوتاه
 • کاهش درد بعد از عمل

آرتروسکوپی زانو ACL

 • آیا محدود سنی برای عمل ACL یا پارگی لیگامان صلیبی قدامی زانو وجود دارد؟

خیر محدودیت سنی ندارد و مسلماً اگر عمل آرتروسکوپی زانو acl در سنین پایین تر انجام شود نتایج بهتری خواهد داشت و حتی افراد در سنین بالا هم می توانند عمل کنند تا شرایط زانو شان بهتر شود.

درمان پارگی مینیسک زانو با آرتروسکوپی

برای درمان پارگی مینیسک زانو اگر ما تشخیص قطعی باشد نه بر اساس یک ام آر آی که بیمار به همراه خود آورده باشد. اگر تشخیص براساس معاینه و علائمی که بیمار اظهار می کند مشخص باشد معمولاً درمان پارگی مینیسک نیاز به عمل آرتروسکوپی یا جراحی بسته دارد.

البته افرادی که آرتروز پیشرفته در زانو دارند و همچنین پارگی مینیسک هم دارند آرتروسکوپی زانو برای این افراد جوابگو نیست و باید عمل جراحی تعویض مفصل زانو انجام دهند.

یا افرادی که پارگی مینیسک داخلی دارند و همزمان پای پرانتزی دارند و این تغییر شکل پای پرانتزی هم نگران کننده است بهتر است درمان این ها به طور همزمان انجام شود.

هزینه عمل آرتروسکوپی زانو

هزینه جراحی آرتروسکوپی زانو طبق تعرفه ثبت شده پزشکی نیز می باشد.

جراحی آرتروسکوپی زانو باعث می‌شود که بسیاری از مشکلات زانو برطرف و فرد بعد از مدت کوتاهی به زندگی عادی خود بازگردد. انجام فعالیت های روزانه بعد از آرتروسکوپی زانو برای هر شخص میسر می باشد. البته بهبودی بعد از جراحی به شرایط فرد و میزان آسیبی که به زانوها وارد شده است بستگی دارد. به طور مثال جراحی که ترمیم رباط نداشته بعد از یک هفته می تواند فعالیت های فیزیکی را از سر بگیرد. اما زانویی که دچار مشکلات سنگین تر و پرفشار تر هستند نیاز است که دوره های بیشتری را جهت ترمیم و بازسازی زانو اختیار کند . پزشک در مشاوره به شما اعلام می‌کند که چقدر زمان لازم است تا بهبودی کامل حاصل شود و شما در طی این دوره چگونه باید با زانوی خود رفتار کنید. به یاد داشته باشید که زانو ها اعضای بسیار مهمی برای هر شخص می باشد و بهتر است که دستورات و مراقبت های بعد از آرتروسکوپی را به خوبی انجام دهید، تا بتوانید کلیه فعالیت ها و اموری که قبلاً انجام میدادید را مجدد شروع کنید.

 

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

6 پاسخ

  1. سلام ، این جراحی یک روش کم تهاجمی است که هم برای تشخیص و هم برای درمان از آن استفاده می شود. آرتروسکوپی یک روش برای تشخیص ضایعات داخل مفصل زانو می باشد. تقریبا می توان گفت تمام ضایعات داخل زانو را می توان با آرتروسکوپ تشخیص داد و برای افرادی که از درد زانو رنج می برند، مناسب است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *