خانه » بهترین متخصص ارتوپد در تهران

بهترین متخصص ارتوپد در تهران

ارتوپد خوب در تهران
آنچه می خوانید...

 

استخوان ها، مفصل ها، رباط، تاندون، عضلات و اعصاب سیستم اسکلت عضلانی اسکلتی بدن را تشکیل می دهند و موجب می شود بدن حرکت کند و به فعالیت های لازم بپردازد. با این حال در صورت عدم مراقبت صحیح و سبک زندگی ناسالم دچار مشکلات جسمانی می شود و لازم است برای درمان آن به بهترین متخصص ارتوپد در تهران مراجعه کرد. در این مقاله از سایت دکتر بهنام نصیری، جراح و متخصص ارتوپد به این موضوع بیشتر می پردازیم:

استخوان ها، مفصل ها، رباط، تاندون، عضلات و اعصاب، سیستم اسکلت عضلانی اسکلتی بدن را تشکیل می دهند و موجب می شود بدن حرکت کند و  برای فعالیت های لازم و روزمره انعطاف پذیری را داشته باشد. با این حال بسیاری از افراد دچار مشکلات و درد در ناحیه مفصل و استخوان ها می شوند. شمار زیادی از افراد میانسال از درد بیماری هایی مانند آرتروز و روماتیسم مفصلی شکایت دارند. گر چه لازم است برای درمان آن به بهترین متخصص ارتوپد در تهران مراجعه کرد. در این مقاله از سایت دکتر بهنام نصیری، جراح و متخصص ارتوپد به این موضوع بیشتر می پردازیم:

ارتوپد یکی از رشته های علم پزشکی است که به رفع و درمان ایرادات و مشکلات ساختاری یا عضلات در قسمت های مفاصل و استخوان ها می پردازد. 

لغت ارتوپد کلمه ای یونانی است و برای اولین بار توسط آقای نیکولاس آندری در سال 1741 میلادی مطرح شد. این کلمه از دو بخش ارتو (به معنای صاف) و پدی( به معنای بچه) تشکیل شده است.

رشته ارتوپد در ابتدا روی زمینه اثرات فلج اطفال کودکان و بررسی اختلالات رشدی تمرکز داشت، بعدها به مرور دامنه مطالعاتی آن نیز گسترش یافت تا جائی که در حال حاضر، کلیه حوزه های مرتبط با بیماری های مفاصل و استخوان ها را تحت پوشش دارد و به کمک روش های درمانی پیچیده و متنوع جراحی و غیر جراحی به درمان آنها می پردازد. روش های نوین درمان در رشته ارتوپد بیشترین اثرات مثبت را بر روی سلامت مفصل ها و استخوان ها و حداقل آسیب را برای سایر قسمت های بدن داشته است.

انواع روش های درمانی در رشته ارتوپدی

به طور کلی روش های درمانی در حوزه ارتوپد، شامل موارد زیر هستند:

 • جراحی
 • فیزیوتراپی
 • ورزش
 • دارودرمانی
 • ماساژ
 • تعویض مفصل
 • پی آر پی زانو
 • آرتروسکوپی زانو
 • شانه
 • اوزون تراپی
 • جراحی دیسک کمر

ارتروسکوپی:آرتروسکوپی نوعی روش جراحی است که در آن جراح ارتوپد، داخل بدن بیمار را به منظور تشخیص به موقع ناهنجاری ها یا بیماری ها به کمک دوربین و دیگر وسایل متناسب، مشاهده می کند.

شایع ترین روش های آرتروسکوپی را می توان آرتروسکوپی زانو، آرتروسکوپی شانه و لگن نام برد.

آرتروسکوپی

فیوژن: فیوژن یا خشک کردن در ستون فقرات به معنای متصل کردن ستون مهره ها به هم می باشد. در این روش هدف حذف درد، ناپایداری یا سایر بیماری ها از طریق از بین بردن حرکت بین مهره ای در ستون فقرات می باشد. روش فیوژن برای درمان بیماری هایی مانند شکستگی، عفونت، تومور، خراب شدن دیسک بین مهره ای، اسکولیوز و فتق دیسک بین مهره ای در گردن کاربرد دارد.

فیوژن

روش پی آر پی: پی آر پی همان ماده غلیظ شده از سلول های موجود در خون به نام پلاکت است . از این روش برای ترمیم و رفع التهاب ناشی از بیماری آرتروز زانو و آسیب های ورزشی استفاده می شود. برای این کار ناحیه دردناک شناسایی می شود، سپس آن را استریل و ضدعفونی کرده و با دارو بی حس می گردد. در مرحله بعد ماده پی آر پی به همان ناحیه تزریق می شود. به دنبال آن در محل تزریق التهاب های خفیفی ظاهر می شود که نشان دهنده شروع فرآیند درمان در داخل بدن بیمار است.

پی آر پی زانو

ویژگی های اخلاقی و رفتاری بهترین متخصص ارتوپد تهران

متخصصان ارتوپد می توانند به افراد در کنترل کردن بیماری هایی از قبیل پوکی استخوان و یا آرتروز کمک کنند. همچنین زمانی که افراد دچار آسیب های ناشی از ورزش می شوند، می توانند با مراجعه به متخصص ارتوپد تورم و درد را برطرف کنند. متخصص ارتوپد درد و ناراحتی بیماران را کنترل کرده و همچنین از پیشروی بیماری ها و مشکلات احتمالی جلوگیری خواهد کرد.

با این حال برخی از مشکلات مفاصل و استخوانی مانند مشکلاتی مانند آرتروسکوپی زانو، آتروسکوپی کتف، درمان تونل کارپل، بازسازی رباط صلیبی جلویی، ترمیم شکستگی برآمدگی بالای استخوان، تعویض مفصل لگن و مفصل زانو، به گونه ای است که لازم است جراحی شوند.

بهترین متخصص ارتوپد چه ویژگی هایی دارد؟

در ادامه به مهمترین ویژگی های بهترین متخصص ارتوپد اشاره شده است:

داشتن مهارت و تخصص بالا :

در ایران شخص با داشتن مدرک دکترای پزشکی، می تواند از طریق گذراندن دوره چهارساله و قبولی در آزمون تخصص ارتوپد را بگیرد. چنین فردی قادر خواهد بود همه مشکلات مرتبط با مفاصل و استخوان ها را درمان کند. ولی به علت رشد سریع علم پزشکی در رشته ارتوپدی این رشته نیز به زیر شاخه هایی تقسیم شده است و هر زیرشاخه خود تخصصی شده است. بنابراین داشتن تخصص و دانش بالا از ویژگی های عمومی بهترین متخصص ارتوپد محسوب می شود. زیرا با داشتن اگاهی در حوزه درمانی خود می تواند از اخرین دستاوردها اطلاع پیدا کند و با استفاده از روش های نوین در تشخیص و درمان بیماری های استخوان و مفاصل رضایت بیماران را افزایش دهد.

معاینه و تشخیص دقیق :

متخصص ارتوپد با داشتن بررسی های دقیق از معاینات به عمل آمده و آزمایش های انجام شده می تواند بیماری و ریشه آن را تشخیص دهد. بنابراین تشخیص و تجویز تکنیک درمانی درست از مهارت های ضروری است که باید به آن توجه کرد.

اخذ هزینه منصفانه :

از آنجایی که داشتن اخلاق حرفه ای و تعهد کاری از ویژگی های اخلاقی یک متخصص ارتوپد خوب محسوب می شود بنابراین با دانستن سطح اقتصادی و شایع بودن مشکلات ارتوپدی در ایران سعی می کند بیماران فشار کمتری بابت پرداخت هزینه های درمانی متحمل شوند. برخی از افراد از ترس هزینه های بالایی درمان برای درمان ناراحتی ها و مشکلات مفاصلی به دکتر مراجعه نمی کنند و درمان آنرا تا زمانی که مجبور نشوند عقب می اندازند. چنین کاری ممکن است با پیشروی بیماری و عدم تشخیص به موقع آن هزینه های درمان را افزایش دهد. با مراجعه دیرهنگام به پزشک به دلیل سهل انگاری و هزینه های بالای درمان، هزینه های گزاف  بهداشت و درمان در کشور افزایش می یابد و لازم است دولت هزینه زیادی بابت درمان و دارو پرداخت کند.


یک متخصص ارتوپدی کدام بیماری ها را می تواند درمان کند؟

یک متخصص ارتوپد با استنتاد به تخصص و تجربه خود می تواند به درمان حوزه های زیر بپردازد:

 • درمان عارضه های ناشی از تمرینات ورزشی
 • بیماری های مفاصل و استخوانی
 • عمل جراحی های مرتبط با مفاصل و استخوانی

یکی از روش هایی که متخصص ارتوپد برای درمان بهره می برد، عمل جراحی است. در ادامه به رایج ترین عمل جراحی اشاره شده است:

عمل تعویض مفصل: در این روش متخصص ارتوپد مفصلی که کاملا از کار افتاده است و سالم نیست را با یک مفصل مصنوعی جایگزین می کند.

آرتروسکوپی مفاصل: در این روش پزشک ارتوپد ابتدا بر روی مفاصل سوراخ های بسیار ریزی را ایجاد می کند و سپس درون آن را به کمک لوله های باریک مشاهده می کند. این کار برای تشخیص و درمان بیماری های مفصلی سودمند است.

استئوتومی استخوان ها و بهبود شکل آنها: در این روش با تغییر شکل استخوان ها و اصلاح آن می توان در شکل و عملکرد آنها بهبودی ایجاد کرد.

پیوند استخوان ها: پیوند استخوان ها با هدف جوش خوردن شکستگی های استخوان ها یا پر کردن فضای خالی در آنها به کار می رود.

جا اندازی استخوان ها و در رفتگی های مفاصل: ثابت کردن استخوان ها در جای خود به کمک عمل جراحی یا فلزاتی به نام پلاتین از دیگر انواع جراحی های پرکاربرد در علم ارتوپد است.

نکات مهم در ملاقات با متخصص ارتوپدی که باید مدنظر داشت

به دلیل اهمیتی که مفاصل و استخوان ها در بدن ایفا می کنند، توجه به مجموعه نکات زیر در کوتاه تر شدن روند درمان و کاهش درد کمک می کند.

– قبل از مراجعه به پزشک ارتوپد بهتر است درباره مکان مطب و مدارکی که باید همراه خود داشته باشید از مسئول پزشک سوال کنید. همراه داشتن پرونده پزشکی در بررسی کامل بیماری و وضعیت جسمانی فرد تاثیر مثبتی دارد.

– هنگامی که روز جلسه ویزیت با پزشک خود رسیده است سعی کنید تنها مشکل اصلی خود را بیان کنید و از ذکر دردها و ناراحتی های دیگر به طور کامل خودداری کنید. البته اگر عادت به کشیدن سیگار یا مشکلات روانی دارید حتما پزشک را در جریان بگذارید. چنین چیزی بدون آنکه وقت پزشک را تلف کند، سریع تر می تواند به شناخت نسبی از اوضاع جسمی شما پی ببرد.

– سعی کنید لباس راحتی بپوشید تا در وقت معاینه فیزیکی به آسانی قابل درآوردن و پوشیدن مجدد باشد و بدون گیر کردن کمتر اذیت شوید.

– از پزشک ارتوپد خود، درباره انتظارات خود از درمان سوال کنید. از او بپرسید در طول درمان ممکن است با چه مشکلاتی روبرو شود و با دیدن چه نشانه هایی باید سریع به او اطلاع دهد.

– در صورت تجویز دارو، حتما داروها را در نوبت خود مصرف کنید و اگر حرکات ورزشی یا برنامه غذایی مخصوصی به شما داده شده است حتما به طور مرتب رعایت و اجرا کنید.

– درمان را تا زمانی که بهبودی کامل بدست نیاوردید رها نکنید. حتما در جلسات تنظیم شده پزشک ارتوپد را ملاقات کنید و او را در جریان روند درمان خود قرار دهید.


یک متخصص ارتوپد از بیمار خود چه سوالاتی را می پرسد؟

یکی از مواردی که به پزشک کمک می کند درباره بیمار خود اطلاعات کسب کند طرح پرسش است. او درباره نشانه های درد، وضعیت سکونت و فعالیت های روزمره بیمار سوالات مختلفی مطرح کند. در چنین حالتی پزشک از بیماری علائم و نشانه هایی که احساس کرده است را جویا می شود. معمولا اکثر بیماران از تغییر شکل، درد، ورم و محدودیت حرکتی شکایت دارند. بیمار موظف است درباره اینکه در چه زمان هایی، شدت علائم بیشتر یا کمتر می شود، و از چه زمانی به این درد دچار شده است، اینکه آیا دردها تدریجی یا سریع ظاهر می شوند با پزشک خود مطرح کند. زیرا در تشخیص دقیق علت بیماری موثر است. محل سکونت نیز عامل مهم دیگر است به عنوان مثال تعداد پله ها، برای بیمارانی که به عمل تعویض مفصل ران نیاز دارند مهم است. اینکه در صورت گذراندن دوره نقاهت می تواند از کسی کمک بگیرد تا کارهای بیرون از خانه او را انجام دهد.

فعالیت های روزانه و شغل فرد بیمار در تجویز روش درمان موثر است، به عنوان مثال کسی که کارمند است نمی تواند عمل جراحی کند که نیازمند سه ماه مرخصی و دوری از شغل است در مقابل کسی که خانه دار است برای این گونه عمل جراحی، گزینه مناسبی محسوب می شود.

چگونه متخصص ارتوپد به معاینه می پردازد؟

یک متخصص ارتوپد با پرسش چند سوال سعی دارد نشانه های بیماری را بشناسد و مرحله بعدی شامل معاینه جسمی است. برای اینکه پزشک درباره مشکلات بیمار اطلاعات صحیح و کامل بدست آورد ابتدا پزشک مفاصل و استخوان ها و به طور خلاصه سیستم حرکتی بدن را مشاهده می کند، لازم است بیمار لباس خود را از تن خارج کرده تا پزشک، از نزدیک مشاهده کند مفاصل درگیر تورم شدند، کدام استخوان ها و عضلات لاغر شدند، در محل درد زخمی دیده می شود و حتی طول استخوانها متناسب هستند و هر گونه تغییر دیگر را متوجه شود.

پزشک در مرحله بعدی سعی می کند با لمس کردن ناحیه درد اطلاعاتی را درباره شدت سفتی بافت پوست، مقدار حرارت و گرمای پوست، مقدار شدت درد و مشکلات عصبی بدست آورد.

بعد اینکه پزشک اطلاعات نسبی را درباره مشکلات مفصلی بیمار کشف کرد، وضعیت دامنه حرکتی مفصل را بررسی می کرد. در واقع او با حرکت دادن استخوان ها به منظور بررسی صحت کارکرد مفاصل صورت می گیرد و آن را با مفصل مقابل خود مقایسه می کند. به طور مثال با حرکت دادن یک زانوی بیمار آن را با زانوی مقابل او مقایسه می کند تا نشانه های دیگری را پیدا کند.

البته روش های دیگری هستند مانند حرکت مفصل به جهات دیگر و بررسی قدرت عضلات و بافت های اطراف مفاصل .

در پایان، پزشک متخصص ارتوپد نکات بدست آمده را کنار هم گذاشته و با مجموع آنها تشخیص می دهد کدام بیماری می تواند این نشانه ها و علائم را ایجاد کند. سپس درمان را شروع می کند، ممکن است برای یک بیماری درمان های مختلفی باشد. البته چنانچه پزشک مردد بماند و به چند بیماری شک کند از سایر ابزارهای تشخیصی برای بررسی دقیق تر بهره می برد. پزشک آنقدر این بررسی ها را ادامه می دهد تا علت اصلی بیماری را کشف کند.

در طول روند درمان ارتباط متقابل بیمار و پزشک ارتوپد باعث می شود پزشک اطلاعات زیادی درباره درمان بیماری و مقدار بهبودی بدست آورد.

برای اینکه از درمان بیشترین نتیجه را بدست آورید، توجه به نکات زیر الزامی است:

 • تا حد امکان از درمان خود سرانه پرهیز کنید. دیدن هر نشانه مشکوک را فورا به پزشک اطلاع دهید.
 • روش درمان و نوع داروهای تجویز شده خود را با کس دیگری که همان بیماری شما را دارد مقایسه نکنید. ممکن است وضعیت جسمانی شما با او متفاوت باشد. بهتر است بدانید بهترین روش درمان برحسب بررسی ها و معاینات تشخیصی تعیین می گردد.
 • از سوال کردن از پزشک خود نترسید.
 • اگر از درمان خود رضایت نداشتید و احساس کردید نشانه های بیماری از بین نرفتند فورا پزشک خود را عوض نکنید. درمان خود را ادامه دهید و سعی کنید تحت نظر یک پزشک باشید تا درمان نتیجه دهد.
 • سعی کنید پزشک متخصص ارتوپد با اعتماد و دارای تجربه پیدا کنید. بهترین متخصص ارتوپد با ارائه راهنمایی ها و تکنیک های درمانی، امید به داشتن مناسب ترین شیوه درمان را در شما ایجاد کند.

چه زمانی باید به متخصص ارتوپد مراجعه کرد؟

اینکه بدانید چه موقع زمان مناسب برای مراجعه به بهترین متخصص ارتوپد تهران است در درمان بسیار اهمیت دارد.

باور اشتباهی که در عموم افراد وجود دارد، زمانی به دکتر ارتوپد برای درمان بیماری های مفاصل مراجعه می کنند که بیماری پیشروی کرده و درد زیادی را حس می کنند. هر گاه علائم کمی در خود مشاهده می کنند با این اصطلاح که هنوز چیز مهمی نیست ، خود را قانع کرده و از مراجعه به متخصص سرباز می زنند . اما باید بدانید بسیاری از مشکلات در ارتوپد بدون علامت هستند و زمانی که به مرحله حاد برسند نشانه هایی در فرد ظاهر می شود در نتیجه لازم است افراد با مشکلات ارتوپدی آشنا باشند و چکاپ های دوره ای را جدی بگیرند.

هنگامی که افراد به موقع به بهترین متخصص ارتوپد در تهران مراجعه می کنند، متخصص ارتوپد بهترین درمان را برای بیمار انتخاب می نماید. اینکه بدانید زمان مناسب برای مراجعه به بهترین متخصص ارتوپد تهران چیست در درمان بسیار اهمیت دارد.

درمان بیماری های ارتوپدی با دکتر بهنام نصیری

دکتر بهنام نصیری، جراح و متخصص بیماریهای استخوانی، در زمینه های زیر توانسته است به طور قابل توجهی به خوبی عمل کند و رضایت بیماران زیادی را جلب کند. خدمات قابل ارائه عبارتند از:

 • تعویض مفاصل (زانو هیپ و شانه)
 • کلیه ی شکستگی ها
 • تزریق ژل در زانوها
 • تزریق PRP  (سلولهای بنیادی) در تمامی مفاصل
 • معرفی ارتوپد فنی و فیزیوتراپیست
 • ماساژ در منزل و مطب
 • اعمال آندوسکوپی دیسک و جراحی های دیسک
 • ترمیم رباط زانو و مینسیک
 • ترمیم رباط های مچ پا
 • ترمیم رباط های مچ دست

راه های ارتباطی با دکتر بهنام نصیری

برای دریافت نوبت و مشاوره آنلاین با دکتر بهنام نصیری از طریق ماوراطب بر روی عکس کلیک کنید.

مشاوره انلاین دکتر بهنام نصیری

برای دیدن ویدیوها و نمونه کارهای بیشتر دکتر بهنام نصیری، بر روی لینک اینستاگرام کلیک کنید.

اینستاگرام دکتر نصیری

سوالات متداول

اشتراک گذاری مطلب:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

2 پاسخ

  1. ماساژ با روغن زیتون تنها موجب می شود زانوها راحت تر حرکت کنند و هم چنین مفصل را نرم ترمی کند. ولی روی مفصل زانو به دلیل عدم نفوذ آن به قسمت های عمیق تر تاثیر چندانی نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =