خانه » گردن » دررفتگی مهره های گردن

دررفتگی مهره های گردن

دررفتگی مهره های گردن
آنچه می خوانید...

دررفتگی مهره های گردن

اکثر موارد دررفتگی مهره های گردن به علت آسیب ها به وجود می آیند اما در برخی شرایط ممکن است دررفتگی خود به خودی یک مهره گردنی بر روی مهره ی پایینی (معمولا به سمت جلو) روی دهد . در این مقاله قصد داریم به مطالبی نظیر ذیل بپردازیم .

 • علایم جابجایی مهره گردن
 • ضربه به مهره های گردن
 • مهره 5 و 6 گردن
 • علائم آسیب مهره های گردن
 • آسیب مهره های گردنی
 • روش جا انداختن دیسک گردن
 • درمان دیسک گردن
 • لقی مهره گردن
دررفتگی مهره های گردن
دررفتگی مهره های گردن

علل و آسیب شناسی دررفتگی مهره های گردن

سه نوع از این اختلال وجود دارد که علل آن عبارتند از:

 • نقص مادرزادی در اتصال زائده ادنتویید با محور استخوانی ستون فقرات
 • نرم شدن لیگامان عرضی اطلس در اثر بروز التهاب
 • بی ثباتی مهره ها به علت آسیب قبلی یا ابتلا به آرتریت روماتوئید

عدم اتصال نادرزادی یا اکتسابی زائده ادنتویید

گاهی زائده ادنتویید به وسیله بافت استخوانی به مهره ی آسه متصل نمی باشد و تنها به وسیله بافت فیبری این اتصال برقرار است (os ondontoideum)  . نوار فیبری، تحت فشار ثابت به تدریج دچار کشش شده، به زائده ادنتویید و همراه با آن، مهره ی اطلس و جمجمه اجازه می دهد تا به تدریج بر روی مهره ی آسه به سمت جلو جابجا شوند . پس از شکستگی زائده ادنتویید ممکن است وضعیت مشابهی رخ دهد اما در این موارد، سابقه تروما وجود دارد . در بیماران مبتلا به سندرم داون نیز بی ثباتی بی مهره های گردن ممکن است وجود داشته باشد و انجام بررسی رادیولوژیک جهت غربالگری در این بیماران اندیکاسیون دارد .

نرم شدن لیگامال عرضی اطلس در اثر التهاب

علت زمینه ای بروز این اختلال، رخداد یک ضایعه التهابی در قسمت فوقانی گردن، مانند روماتویید آرتریت و یا یک عفونت موضعی در گلو یا غدد لنفاوی گردن است . در نتیجه ی این وضعیت، مهره ی اطلس می تواند بر روی آسه به سمت جلو بلغزد .

بی ثباتی مهره های گردن ناشی از ترومای قبلی یا آرتریت

وقوع دررفتگی – شکستگی یا نیمه دررفتگی در هر سطحی از ستون فقرات گردن ممکن است به ایجاد بی ثباتی دائمی مهره های گردن منجر گردد و ماه ها و یا سال ها بعد از آسیب اولیه، دررفتگی مجدد به طور آهسته مشاهده شود .

در تمام انواع فوق، قطعه فوقانی نسبت به قطعه تحتانی به سمت جلو جابجا می شود. کانال نخاعی به تدریج دچار فلکشن و تنگی می شود و همیشه خطر جدی فشار بر طناب نخاعی در این بیماران وجود دارد .

تشخیص دررفتگی و نیمه دررفتگی مهره های گردن

در نوع التهابی، شکایت از “خشکی گردن” وجود دارد . سر به طور محکم در جای خود نگه داشته شده و اسپاسم عضلات گردن وجود دارد . در موارد نیمه دررفتگی به علت بی ثباتی مهره های گردن پس از تروما یا به طور مادرزادی، ناراحتی و خشکی گردن وجود دارد و بدشکلی فلکشن گردن مشهود است . در عکس رادیوگرافی ، دررفتگی مهره ها، سطح آن و نوع ضایعه مشخص می باشد .

اکثر موارد دررفتگی مهره های گردن به علت آسیب ها به وجود می آیند اما در برخی شرایط ممکن است دررفتگی خود به خودی یک مهره گردنی بر روی مهره ی پایینی (معمولا به سمت جلو) روی دهد . دکتر بهنام نصیری جراح ارتوپد خوب در تهران با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02188788671 – 02177825556 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

عوارض دررفتگی مهره های گردن

در تمام انواع ضایعات فوق، نگرانی و ترس از فشار بر طناب نخاعی وجود دارد . اولین علائم فشار بر طناب نخاعی در اندام های فوقانی به شکل درد ریشه ای، پارستزی، ضعف عضلانی یا اختلال حسی مشاهده می شود . در نهایت، افزایش فشار بر طناب نخاعی ممکن است به فلج اسپاستیک عضلات در سطح زیر ضایعه و اختلال عملکرد مثانه و روده منجر شود .

درمان دررفتگی مهره های گردن

روش درمان به علت زمینه ای بروز ضایعه و وجود یا نبود اختلالات عصبی بستگی دارد .

نوع التهابی : دررفتگی مهره های گردن به کمک کشش سر به طور مداوم به مدت دو هفته جا انداخته می شود . سپس گردن در وضعیت اکستنشن در یک حفاظ گچی به مدت دو ماه بی حرکت می گردد . برای درمان این بیماران ممکن است اتصال مهره های اطلس و آسه لازم باشد .

بی ثباتی مهره های گردن به علت تروما یا نوع مادرزادی

اگر اختلالات عصبی همراه با نیمه دررفتگی وجود نداشته باشد، می توان با استفاده از یک محافظ گردن پلاستیکی جهت حمایت از گزدن، بیمار را تحت نظر گرفت (تنها درمان انتظاری) و یا بسته به شدت دررفتگی مهره ها و علائم موضعی موجود، مهره های گردن را به هم متصل نمود . در مواردی که علائم اختلالات عصبی وجود دارند، ابتدا با انجام کشش جمجمه، دررفتگی مهره ها جااندازی می شود و متعاقب آن، قطعات مبتلای ستون فقرات با انجام جراحی به هم جوش داده می شود .

جهت کسب اطلاعات بیشتر به جراح ارتوپد خوب در تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر بهنام نصیری :

آرتروز گردن

جراحی مفصل لگن

آسیب دیدگی مفصل لگن

 

اشتراک گذاری مطلب:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 7 =