خانه » مدت زمان ترمیم رباط صلیبی

مدت زمان ترمیم رباط صلیبی

مدت زمان ترمیم رباط صلیبی
آنچه می خوانید...

مدت زمان ترمیم رباط صلیبی بستگی به جنسیت، سن، سلامت عمومی، شدت آسیب و نوع درمان دارد. در حالت کلی، ممکن است، مدت زمان ترمیم رباط صلیبی حدود 6 تا 12 ماه یا بیشتر باشد. اما برای هر فرد، مدت زمان دقیق ترمیم ممکن است متفاوت باشد. درمان‌های مختلف ممکن است شامل فیزیوتراپی، تمرینات تقویتی، و در برخی موارد جراحی باشد که هرکدام می‌توانند به مدت ترمیم تأثیر داشته باشند. برای داشتن تخمین دقیق ترمیم رباط صلیبی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

افزایش سرعت  ترمیم رباط صلیبی

مدت زمان ترمیم رباط صلیبی چقدر است

برای تسریع در ترمیم رباط صلیبی، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

  • فیزیوتراپی: انجام تمرینات فیزیوتراپی توسط یک متخصص فیزیوتراپیست می‌تواند به تقویت عضلات اطراف زانو و تثبیت مفصل کمک کند که باعث افزایش سرعت بهبودی و ترمیم رباط صلیبی می‌شود.
  • تمرینات تقویتی و تعادل: انجام تمرینات تقویتی برای عضلات پا و تمرینات تعادلی می‌تواند کمک کننده باشد. تمریناتی مثل انجام حرکات وزنه‌ای و تعادلی با کمک توپ یا تخته تعادل می‌تواند به تقویت عضلات و افزایش پایداری مفصل کمک کند.
  • تغذیه سالم: مصرف غذاهای سالم، متنوع و غنی از مواد مغذی مثل پروتئین، ویتامین D و کلسیم می‌تواند در ترمیم رباط صلیبی مؤثر باشد.
  • اجتناب از فعالیت‌های زیاد: اجتناب از فعالیت‌هایی که ممکن است رباط صلیبی را تحت فشار قرار دهند (مانند پیاده روی با سرعت بالا، ورزش‌های پیچیده و حرکات پرتکرار) تا زمانی که پزشک شما مجوز می‌دهد مفید است.
  • استراحت مناسب:  بعد از جراحی یا آسیب، استراحت کافی بسیار مهم است. بهتر است از فعالیت‌های شدید و اجتناب نمایید.

همچنین، مهم است که هر گونه برنامه درمانی یا تمرینی را با پزشک یا متخصص فیزیوتراپی خود مشاوره کنید، زیرا هر فرد نیازهای منحصر به فردی دارد که باید مد نظر قرار گیرد.

مدت زمان ترمیم رباط صلیبی  بدون جراحی

مدت زمان ترمیم پارگی رباط صلیبی برای هر فرد متفاوت است، ممکن است پارگی نسبی ACL در عرض 3 ماه بهبود یابد، اگر فرد تحت فیزیوتراپی باشد، بازسازی با سرعت بالاتری انجام میشود. 

با این حال، بسته به شدت آسیب، ممکن است رباط صلیبی هرگز به طور کامل بهبود نیابد و در صورت عدم انجام عمل جراحی ممکن است، فرد در معرض خطر آسیب مجدد قرار بگیرید.

بیشتر بخوانید : کشیدگی رباط زانو چیست ؟

مدت زمان ترمیم رباط صلیبی بعد از 60 سالگی 

مدت زمان ترمیم رباط صلیبی بعد از 60 سالگی ممکن است متفاوت با ترمیم در افراد جوان‌تر باشد، به دلیل اینکه با پیری، عملکرد عضلات، استقامت بدن و قابلیت تحمل تمرینات ممکن است تغییر کند. همچنین، میزان فعالیت‌هایی که افراد بالای 60 سال می‌توانند انجام دهند محدودتر است که ممکن است تاثیر داشته باشد.

در مواردی که شما بالای 60 سال هستید و نیاز به ترمیم رباط صلیبی دارید، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما باید میزان فعالیتی که می‌توانید انجام دهید و همچنین مدت زمان ترمیم را بر اساس وضعیت شما ارزیابی کند. او ممکن است برنامه‌ای ترکیبی از فیزیوتراپی، تغذیه مناسب و استراحت مناسب برای شما تجویز کند تا فرآیند ترمیم بهینه‌تری داشته باشید.

مدت زمان ترمیم رباط صلیبی پس از جراحی 

پس از جراحی ، زمان بهبودی معمولاً حداقل 9 ماه طول می کشد . این شامل مراحل اولیه بهبودی پس از جراحی و فیزیوتراپی است. مدت زمان ترمیم رباط صلیبی پس از جراحی بستگی به چندین عامل دارد، از جمله:

  • نوع جراحی: استفاده از روش‌های جراحی مختلف ممکن است مدت زمان ترمیم را تحت تأثیر قرار دهد. برای مثال، جراحی ACL reconstruction (بازسازی رباط صلیب قدامی) معمولاً نیازمند مدت زمان بیشتری برای ترمیم است.
  • سن و سلامتی بیمار: سلامتی عمومی بیمار و وضعیت عملکردی ورزشی او می‌تواند تأثیر زیادی در مدت زمان ترمیم داشته باشد. برای مثال، افراد جوان‌تر ممکن است مدت زمان کمتری برای ترمیم نیاز داشته باشند.
  • فیزیوتراپی و تمرینات: مدت زمان ترمیم را می‌توان با انجام تمرینات فیزیوتراپی منظم و توصیه‌های پزشک و فیزیوتراپیست کوتاه‌تر کرد.
  • مراقبت و استراحت: استراحت مناسب و مراقبت پس از جراحی نقش مهمی در ترمیم و بهبود سریع بیمار دارد.

با توجه به این عوامل، ممکن است مدت زمان ترمیم برای هر فرد متفاوت باشد. اما به طور کلی، مدت زمان تقریبی برای ترمیم رباط صلیبی پس از جراحی معمولاً حدود 6 تا 9 ماه است، اما در مواردی ممکن است تا 12 ماه یا بیشتر هم طول بکشد.

در طول مدت زمان ترمیم رباط صلیبی چه انتظاری باید داشته باشیم؟

به طور کلی، حداقل 9 ماه طول می کشد تا پس از جراحی بازسازی رباط صلیبی انجام شود.

هفته 1-2

بلافاصله پس از جراحی، احتمالاً تورم و درد زیادی خواهید داشت. در این مدت، مهم است که استراحت کنید، و بر روی ناحیه کمپرس سرد قرار دهید. همچنین از هر گونه فعالیتی که منجر به درد یا ناراحتی می شود اجتناب کنید.

در بیشتر موارد، پس از کاهش درد و تورم، توانبخشی چند روز پس از جراحی آغاز می شود. فیزیوتراپ ممکن است پیاده روی ملایم، ورزش های هوازی (مثلاً دوچرخه ثابت) و شروع مجدد و تدریجی تمرینات قدرتی را توصیه کند.

در این مرحله برای جلوگیری از تشکیل بافت اسکار و کاهش التهاب بسیار مهم است که روی تقویت عضله چهار سر ران و کار کنید.

اکثر مردم استفاده از عصا را تا 2 هفته پس از جراحی قطع می کنند، اما این می تواند بر اساس ویژگی های سلامت فردی و روش جراحی شما بسیار متفاوت باشد.

اغلب، استفاده از داروهای ضد درد حدود 9 روز متوقف می شود، رانندگی حدود 11 روز ممنوع است. اغلب افراد می توانند 

 حدود 7 تا 11 روز پس از جراحی به سر کار یا مدرسه باز می گردند.

هفته 3-6

پس از حدود 6 هفته، اکثر افراد می توانند به طور طبیعی حرکت کنند، اما هنوز هم ممکن است قادر به انجام فعالیت هایی که نیاز به خم شدن عمیق زانو دارند، نباشد.

در این مدت، فیزیوتراپ روی تمرینات تعادل و حس عمقی تمرکز خواهد کرد. آنها همچنین تمرینات پایه تمرین قدرتی را معرفی خواهند کرد، که هدف آنها تقویت عضلات چهارسر ران، همسترینگ و عضلات اطراف است.

بسیار مهم است که با فیزیوتراپیست خود همکاری نزدیک داشته باشید و از شروع مجدد ورزش یا فعالیت خودداری کنید، زیرا این امر می تواند خطر آسیب مجدد را افزایش دهد.

ماه 2-3

در این زمان، تا زمانی که از فیزیوتراپیست خود مجوز دریافت می کنید، ممکن است بتوانید به تدریج فعالیت های خاصی را مجدداً شروع کنید. مهم است که قبل از شروع مجدد ورزش، دامنه حرکتی متعادل داشته باشید.

فیزیوتراپیست شما ممکن است معرفی مجدد برخی از فعالیت‌هایی که شامل حرکت رو به جلو هستند (مانند پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری) را تأیید کند، اما همچنان باید از هر فعالیتی که نیاز به چرخش سریع یا حرکات چرخشی دارد، اجتناب کند

ماه 3-9

فیزیوتراپیست شما ممکن است شروع به توصیه کند که به تدریج برخی از حرکات مانند پریدن و حرکات جانبی (مانند حرکت های پهلو به پهلو) را مجدداً شروع کنید.

آنها همچنین ممکن است به آرامی شروع به اضافه کردن فعالیت های ورزشی خاص به صورت کنترل شده کنند. به عنوان مثال، اگر فوتبال بازی می‌کنید، ممکن است از شما بخواهید که ضربات سبک یا دریبل را تمرین کنید.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *