خانه » پوکی استخوان

پوکی استخوان

پوکی استخوان
آنچه می خوانید...

پوکی استخوان

مهره های ستون فقرات در ناحیه سینه ای، کمری یکی از شایع ترین محل هایی است که در پوکی استخوان یا یبماری استخوان شکننده درگیر می شوند . این بیماری یک اختلال عمومی استخوانی می باشد . این بیماری در زنان پس از یائسگی شایع تر است اما مردان نیز در همین گروه سنی ممکن است به این بیماری مبتلا شوند . این بیماری به تدریج پیشرفت می کند اما شکستگی های جسم مهره ها شایع ترین عارضه ی همراه با این بیماری هستند .

آغاز این بیماری ممکن است با تروماهای خفیف همراه باشد اما غالبا هیچ آسیب قابل توجهی روی نمی دهد و تنها درد خفیف موضعی وجود دارد . به طور شایع تر، بیمار به تدریج دچار کاهش قد و افزایش کیفوز در ستون فقرات سینه ای می شود . این بد شکلی به علت کلاپس مهره های ناحیه سینه ای در چندین سطح همراه با گوه ای شکل شدن قدامی مهره ها روی می دهد . در موارد پیشرفته، تراکم استخوان و دیسک بین مهره ای در عکس های رادیوگرافی تفاوت اندکی دارد . در این مقاله قصد داریم به مطالبی نظیر ذیل بپردازیم .

  • علائم پوکی استخوان در خانمها
  • درمان قطعی پوکی استخوان
  • عوامل پوکی استخوان
  • آیا پوکی استخوان به علاوه درمان گیاهی امکان پذیر است؟
  • پیشگیری از پوکی استخوان
  • عکس پوکی استخوان
  • ایا پوکی استخوان درد دارد
  • نشانه های پوکی استخوان در خانمها
پوکی استخوان
پوکی استخوان

علائم پوکی استخوان

در بیماری پوکی استخوان تا زمانی که بیمار شکستگی نداشته باشد علائم بالینی مشاهده نمی شود . بالا رفتن میانگین سنی، عامل مهمی در به وجود آمدن بیماری پوکی استخوان است .

تشخیص پوکی استخوان

حدود بیست سال قبل تنها راه تشخیص این بیماری در عکس های رادیولوژی و رادیوگرافی ها زمانی بود که حداقل سی درصد یا بیشتر حجم استخوان کاهش پیدا کرده بود و یا اینکه فرد دچار شکستگی استخوان می شد . از حدود بیست سال قبل دستگاهی بنام سنجش تراکم استخوان اختراع شد که این دستگاه قادر است حجم توده ی استخوان را در اندام های مختلف بدن اندازه گیری کند که به نام دستگاه DXA معروف می باشد .

تراکم استخوان را در چه افرادی می توانیم انجام دهیم ؟

به طور معمول در خانم های بالای سن 65 سال و در مردان سن بالای 70 سال را می توان انجام داد . اما کسانی که بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند، افرادی هستند که دارو مصرف می کنند، مسائل ژنتیک و افرادی که ریز نقش و لاغر هستند .بنابراین در تمام این افراد ممکن است زودتر سنجش تراکم استخوان انجام دهیم .

معمولا سنجش تراکم استخوان برای افراد زیر 45 سال انجام نمی شود، مگر اینکه شدیدا متخصص ارتوپد مشکوک باشد که این بیماری را دارند .

T-score و Z-score توسط دستگاه DXA برای سنجش تراکم استخوان اندازه گیری می شوند .

T-score: حجم استخوان فرد را با پیک زمانی که استخوان سازی انجام می شده مقایسه می کند و کاهش توده ی استخوانی را نشان می دهد .

Z-score : حجم استخوان فرد را با افراد هم سن خود که در حالت نرمال هستند مقایسه می کند . معیار اصلی سنجش تراکم استخوان، T-score است .

مهره های ستون فقرات در ناحیه سینه ای، کمری یکی از شایع ترین محل هایی است که در پوکی استخوان یا یبماری استخوان شکننده درگیر می شوند . دکتر بهنام نصیری جراح ارتوپد خوب در تهران با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02188788671 – 02177825556 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان پوکی استخوان

علت و میزان پیشرفت پوکی استخوان در تمام بیماران باید بررسی گردد و در موارد مناسب، جهت جلوگیری از پیشرفت بیماری، درمان های طبی انجام شود . در موارد انتخابی که درد موضعی شدیدتر بوده، به تازگی آغاز شده است، استفاده از روش جراحی جدید کیفوپلاستی با بالون ممکن است مد نظر قرار گیرد . در این روش، تحت هدایت رادیوگرافی، یک حسگر از خلال پوست در مرکز مهره ی دچار کلاپس قرار داده می شود . این حسگر با یک وسیله ی شبیه بالون جایگزین می شود وسیله ی شبیه بالون با تزریق ماده ی حاجب باد می شود تا اندازه ای که ارتفاع جسم مهره ای به حد طبیعی باز گردد . در نهایت، در این فضا سیمان نیمه مایع پلی متیل متاکریلات تزریق می شود که پس از سفت شدن، ثبات جسم مهره ای را تامین می نماید .

جهت کسب اطلاعات بیشتر به جراح ارتوپد خوب در تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر بهنام نصیری :

آرتروز گردن

جراحی مفصل لگن

آسیب دیدگی مفصل لگن

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *