خانه » فوق تخصص زانو در تهران

فوق تخصص زانو در تهران

بهترین جراح لگن
آنچه می خوانید...

بهترین دکتر برای تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو دقیقا چگونه جراحی ای است؟

جراحی تعویض مفصل زانو به چه علت انجام می شود؟

اگر شما هم جزء آن دسته از کسانی هستید که برای خودتان یا یکی از نزدیکان تان پزشک تشخیص تعویض و جراحی مفصل زانو را داده است نگران نباشید. در این مقاله بر آنیم اطلاعاتی از نحوه انجام این جراحی ، علل انجام این جراحی، و بسیاری از موضوعاتی که می تواند در این زمینه یاری گر شما باشد در اختیارتان قراردهیم تا اندکی از نگرانی و اضطراب شما بکاهیم.

 بهترین جراح لگن

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو بدین نحو انجام می شود که مفصل های نواحی استخوان های ران و ساق پا توسط عمل جراحی با مفصل های مصنوعی تعویض می شود.

زمانی که غضروف ناحیه مفصل زانو از بین برود، مفصل زانو که مرکز حرکت دهی به پاست در انجام حرکت درد و فشار زیادی را متحمل شود. در چنین شرایطی با تشخیص پزشک، پیشنهاد تعویض مفصل زانو مطرح می شود. یکی از معیار هایی که پزشک برای چنین تشخیص بکار می برد این است که درد آنقدر زیاد باشد که بیمار تحمل آن را نداشته باشد.

چه کسی جراح ارتوپد است؟

جراح ارتوپد متخصصی است که به تشخیص و بررسی مشکلات و اختلالات سیستم اسکلتی بدن مسلط است که در این راستا به درمان و پیشگیری بیماری ها نیز می پردازد.

متخصصان ارتوپد به تمامی اجزای اسکلت بدن آشنا هستند اما برخی به طور تخصصی رو عضوی خاص تمرکز دارند. مانند ، زانو ، لگن، آرنج ، ستون فقرات و … که در این بخش به متخصص زانو پرداخته شده است که به بررسی مشکلات زانو و راه های درمان آن می پردازیم.

جراحان ارتوپد چه کسانی را درمان می کنند؟

جراحان ارتوپد بیماران خود در هر سنینی مورد ارزیابی قرار می دهد و افرادی که در نواحی مختلف سیستم اسکلتی خود دچار مشکل باشند ، شامل افراد مراجعه کننده به جراح ارتوپد هستند.

برای مشکلات زانوی خود چطور یک متخصص زانوی خوب انتخاب کنیم؟

یکی از مشکلات شایع در آسیب های زانو، تعویض مفصل زانو است که در انجام این عمل قدم بزرگی در اصلاح سبک زندگی قبلی است. حال انتخاب یک متخصص مناسب به شما کمک می کند این جراحی با موفقیت انجام شود و به شما نوید یک روند درمانی موثر را بدهد. یک جراح ارتوپد خوب باعث می شود با اطمینان خاطر تن به این جراحی دهید و از نتیجه مطمئن باشید.

 

راه های شناخت متخصص ارتوپد خوب

برخی ارتباط های شناسایی وجود دارد که به شما کمک می کند بهتر بتوانید یک جراج مناسب انتخاب کنید. مانند ارزیابی مدرک تحصیلی جراح، تحصیلات و مدارک و دوره های علمی سپری شده به شما این اطمینان را می دهد که جراح از اطلاعات علمی کافی برخوردار است.

قدم بعدی میزان مهارت و تجربه جراح ارتوپد است، اینکه تا چه اندازه به کار خود تسلط دارد. این کار با بررسی سوابق جراح، قابل دستیابی است و می توانید درمان بیمارانی که قبلا جراحی شده اند را جویا شوید تا درصد نتیجه بخش بودن آن را متوجه شوید.

استفاده از ابزار و تجهیزات نوین یکی دیگر از مواردی است که باید توجه داشته باشید. جراحی که از ابزار جدید بهره می گیرد و خود را همگام با علم نوین، بروزرسانی می کند ، قاعدتا از علم بالاتری برخوردار است. (قابل ذکر است برخی روش ها و ابزار های قدیمی به مرور زمان منسوخ شده اند و بروز بودن جراح یکی از نکات مهم است که نتیجه درمان را برای شما با موفقیت همراه کند. )

نکاتی در خصوص تعویض مفصل زانو

 1. مهم ترین و آسیب پذیرترین مفصلی که در بدن وجود دارد، مفصل زانو است. زانو از آن جهت که وزن زیادی از بدن را باید در حالت های مختلف ( ایستاده، نشسته ) تحمل کند فشار زیادی بر آن وارد می شود.
 2. مفصل زانو به علل و عوامل مختلف ممکن است دچار مشکلاتی شود. مثلا ساییدگی در طول زمان، آرتروز، رماتیسم، تخریب مفصل و غیره مفصل نیاز است که تعویض شود.
 3. در خصوص هزینه انجام تعویض مفصل زانو باید گفت به جهت اینکه بدن انسان حساس است و باید از ابزاری استفاده کرد که کیفیت داشته باشند. علاوه بر هزینه تهیه مفصل زانو، هزینه جراحی نیز باید از سوی بیماران پرداخت شود که در مراکز خصوصی و دولتی متغیر می باشد.

مزایا تعویض مفصل زانو

 1. همانطور که گفته مفصل زمانی تعویض می شود که درد ناشی از مفصل زانوها زیاد باشد و دیگر طاقت بیمار را از بین برده باشد. بنابراین قطعا تعویض مفصل تا حد زیادی بر کاهش درد موثر خواهد بود.
 2. پاهایی که به شکل پرانتز یا ضربدری هستند به طور کامل مشکل شان بر طرف می شود.
 3. بهبودی کامل در نحوه راه رفتن و رفع مشکلات بیمار.

 

معایب تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو می تواند عارضه هایی را در پی داشته باشد مثل:

 1. عفونت کردن پا به جهت قرار گرفتن شی خارجی در بدن
 2. شکسته شدن مفصل مصنوعی ای که در بدن قرار گرفته است
 3. در رفتگی در بخش های کناری مفصل مصنوعی

که همه اینها می تواند مشکلاتی را برای بیمار ایجاد کند.

دکتر بهنام نصیری متخصص ارتوپدی ، جراح و متخصص بیماری های استخوانی و مفاصل ، آرتروسکوپی ، تعویض مفاصل ارتوپد خوب در تهران می باشد . تجربیات بسیاری را کسب کرده است و توانسته است بیماران زیادی را بهبود ببخشد اگر شما هم جز افرادی هستید که از بیماری های مفاصل رنج می برید می توانید به همراه دکتر نصیری جهت درمان آن اقدام نمائید . جهت تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های تماس 02177844569 – 02177825556-02188878411 – 02188788671 تماس حاصل نمائید .

اقدامات لازم پس از انجام جراحی مفصل زانو

 1. بنا به تشخیص پزشک جراح پس از زمانی که جراحی انجام شد بیماران زانوبندی را به ناحیه جراحی شده می بندند. طول مدت زمانی که بیماران باید از این زانو بند استفاده کنند متفاوت است. بنا به نظر و تشخیص پزشک تا مدتی نامعلوم این زانو بند باید به پای بیمار بسته باشد.( البته این مدت خیلی طولانی نیست.)
 2. بیمار یک شب پس از انجام جراحی باید کاملا به حالت خوابیده روی تختی دراز بکشد و هیچ گونه اجازه خارج شدن از وضعیت دراز کشیده را ندارد.
 3. یکی از موضوعاتی که پزشکان پس از انجام جراحی مورد توجه قرار می هند حرکتی است که انگشتان پا باید داشته باشند. در این نواحی علاوه بر حرکت باید نسبت به محرک ها حساس باشند. این موضوع آنقدر مهم است که پزشکان پس از جراحی دائما چک می کنند.
 4. همانطور که قبلا ذکر شد بیمار بعد از جراحی باید یک روز کامل در تخت بماند ( درمواردی دو روز شاید به علت حساس بودن شرایط یک بیمار). پس از آنکه پزشک تشخیص داد بیمار می تواند از تخت خارج شود، در این زمان فیزیوتراپ باید به کمک بیمار بیاید و در انجام اعمال حرکتی اش کمک کند.
 5. در مواقعی ممکن است لخته های خونی در پای بیمار ایجاد شود. در این زمان پزشک برای اینکه از این عارضه احتمالی جلوگیری کند از داروهایی استفاده می کند که خون را رقیق می کند و احتمال رقیق شدن را کاهش می هد.
 6. پس از انجام عمل جراحی بیمار نباید خودسرانه زانو را به حرکت درآورد یا خم و راست کند. بلکه در مراحل اولیه باید با نظر و تشخیص پزشک زانو را حرکت دهد.
 7. فیزوتراپی، ورزش های خاص باید تماما با تشخیص و نظر پزشک انجام شود.

نتیجه گیری

در پایان بر خود واجب می دانیم که یک هشدار جدی را با عزیزان در میان بگذاریم. کسانی که در صدد انجام این عمل جراحی هستند باید آگاه باشند که این جراحی بسیار حساس بوده و در صوت بروز کوچک ترین مشکلی می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای بیمار ایجاد کند. قطعا مهارت و تجربه پزشک در موفقیت عمل بسیار مهم است. پس توصیه می شود حتما از بهترین متحصص ارتوپد و متبحر در این زمینه کمک بگیرید و در تمام دوره روند درمانی نهایت همکاری را برای بهبود وضعیت جسمی خود داشته باشید. امید است که توانسته باشیم اطلاعاتی چند مهم را در اختیار شما عزیزان و سروران قرار داده باشیم.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر بهنام نصیری

جراح و متخصص بیماری های استخوانی مفاصل، آرتروسکوپی، تعویض مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و ارتوپدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *